Fot. Domena Publiczna/cathopic

Francja: powstała niezależna komisja ds. nadużyć seksualnych w Kościele

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nazwiska 21 członków Niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych wobec Małoletnich i Osób Niesamodzielnych w Kościele (CIASE) ogłoszono 7 lutego w Paryżu, w przeddzień pierwszego dnia jej prac. Dołączyli oni do przewodniczącego, którym 20 listopada ub.r. został Jean-Marc Sauvé – honorowy wiceprzewodniczący francuskiej Rady Stanu, organu opiniującego projekty ustaw i dekretów rządowych. O powołaniu komisji zdecydowała Konferencja Biskupów Francji na swym zgromadzeniu plenarnym w listopadzie ub.r.

Członkami komisji zostały osoby specjalizujące się w ochronie dzieci, takie jak: Jean-Pierre Rosenczveig, ekspert UNICEF-u i członek biura Krajowej Rady Ochrony Dzieci; Carole Daminani, dyrektorka stowarzyszenia Paryż-Pomoc Ofiarom czy Alice Casagrande, wiceprzewodnicząca komisji ds. walki z nadużyciami w Wysokiej Radzie ds. Rodziny.

W komisji znaleźli się także m.in. historyk Philippe Portier, specjalista od relacji między polityką a religią, jak również dwoje renomowanych teologów: katolik Joël Molinario z Instytutu Katolickiego w Paryżu i protestantka Marion Muller-Colard z Uniwersytetu w Strasburgu, a zarazem członkini Krajowego Komitetu Konsultacyjnego ds. Etyki.

W skład CIASE weszły osoby reprezentujące „różne poglądy filozoficzne i religijne: wierzący różnych wyznań, jak również niewierzący, agnostycy i ateiści”. Nie ma wśród nich natomiast ani jednego duchownego ani przedstawiciela ofiar wykorzystywania seksualnego. W doborze członków komisji jej przewodniczącemu chodziło bowiem o ich „bezstronność”, jak wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem „Le Monde”.

Począwszy od pierwszego posiedzenia 8 lutego komisja zacznie wypracowywać metodologię swych prac i konkretny plan działań. „Komisja nie jest zależna od nikogo, od nikogo też nie otrzymuje żadnych dyrektyw” – czytamy w autoprezentacji tego gremium.

Francja: powstała niezależna komisja ds. nadużyć seksualnych w Kościele
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze