Helikopter gasi pożar lasu w Walencji, Hiszpania.

Francja: z powodu pożarów ewakuowano w nocy około 10 tys. osób

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Około 10 tys. osób ewakuowano w nocy z wtorku na środę z powodu nowych pożarów, które wybuchły około północy w pobliżu miejscowości Bormes-les-Mimosas na południowym wschodzie Francji – poinformowała w środę straż pożarna.

Jak powiedzieli AFP strażacy z departamentu Var, obszar, gdzie szaleje ogień, „jest zamieszkany, a w lecie liczba ludności podwaja się tam, a nawet potraja”. Wśród ewakuowanych jest około 3 tys. osób, które spędzały urlop na kampingach. Prefektura departamentu Var poinformowała, że pożar szybko rozprzestrzenia się z powodu wiatru wiejącego w porywach z prędkością 60-70 km na godzinę; w okolicy spłonęły drzewa i krzewy na powierzchni ok. 800 hektarów. Prędkość wiatru „powinna spaść (w środę) rano do 40-50 km na godzinę” – dodano w komunikacie.

W akcji ratowniczej bierze udział 540 strażaków, wspieranych również z powietrza. Departament Val położony jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Od poniedziałku na południowym wschodzie Francji oraz na Korsyce wybuchło wiele pożarów; w ciągu dwóch dni ogień objął w sumie ok. 4 tys. hektarów terenu. 

Francja: z powodu pożarów ewakuowano w nocy około 10 tys. osób
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze