fot. EPA/STEPHANIE PILICK

Francja: zakaz noszenia burkini przez muzułmanki na basenach

Rada Stanu zakazała we wtorek noszenia burkini na miejskich basenach Grenoble, odrzucają tym samym decyzję rady miasta, która w maju zezwoliła na noszenie tego przeznaczonego przede wszystkim dla muzułmanek stroju, zakrywającego większą część ciała – podał w środę dziennik „Le Figaro”.

Rada, która sprawuje kontrolę nad administracją publiczną i jest najwyższą instancją sądownictwa administracyjnego, stwierdziła w komunikacie, że zezwolenie na burkini na basenach w Grenoble miało na celu jedynie „zaspokojenie roszczenia o charakterze religijnym” i zagrażało „neutralności służby publicznej”.

>>> Zakazy noszenia pełnych zasłon twarzy w Europie [WIDEO]

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin określił na Twitterze decyzję Rady Stanu jako: „zwycięstwo dla prawa o separatyzmie, dla sekularyzmu i dla całej Republiki”.

W 2016 r. Rada Stanu wydała pozytywną decyzję w sprawie noszenia burkini na plażach po tym, gdy około 30 ratuszów miejskich zakazało noszenia tego stroju na plażach. Wówczas Rada Stanu uznała, że dekrety wydawane przez te gminy stanowią „poważny i bezprawny atak na podstawowe wolności”, którymi są wolność ubioru, wolność sumienia i wolność osobistą.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze