epa05600684 Afghan internally displaced children receive winter relief goods by the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) at an Internally Displaced Persons (IDPs) camp on the outskirts of Herat, Afghanistan, 24 October 2016. Hundreds of thousands of internally displaced persons from Ghor, Faryab and Baghdis provinces have taken refuge in Herat province due to insecurity and extreme poverty. EPA/JALIL REZAYEE Dostawca: PAP/EPA.

Fundacja z Poznania wysyła do Afganistanu prawie tonę czapek

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Blisko tonę czapek dla małych Afgańczyków wysyła w ramach transportu pomocy humanitarnej poznańska fundacja Redemptoris Missio. Czapki zostały ręcznie zrobione przez wolontariuszy.

Ładunek w czwartek wyjeżdża z Poznania do Wrocławia, skąd ma polecieć do Afganistanu wojskowym samolotem. Wraz z czapkami wysłane zostaną także szczotki i pasty do zębów.

Prezes zarządu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” Justyna Janiec-Palczewska podała, że jest to szesnasty transport pomocy humanitarnej do Afganistanu przygotowany przez fundację.

Czapki dla małych Afgańczyków przygotowali z podarowanej włóczki wolontariusze w ramach działających w całym kraju tzw. klubów włóczkersów.

„Zbieraliśmy je w fundacji od maja. Włóczkersi dziergali całą wiosnę, lato i jesień, aby przed nastaniem prawdziwych chłodów w Afganistanie czapki trafiły do dzieci. Podczas ostatniego spotkania niektóre z pań opowiadały, że robią nawet po kilka czapek dziennie” – poinformowała Janiec-Palczewska.

Wśród „włóczkersów” są kobiety i mężczyźni; osoby aktywne zawodowo, ale również będące na emeryturze.

Oprócz dziesięciu tysięcy czapek, do afgańskich dzieci trafi również ok. 10 tys. szczotek i ponad 5 tys. past do zębów, pochodzących z prowadzonej przez fundację akcji „Kup Pan Szczotkę!”

Wysyłane w czwartek z Poznania dary zostaną rozdane dzieciom mieszkającym w obozach dla uchodźców wewnętrznych na obrzeżach Kabulu.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.

Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację jest m.in. zbiórka szczotek i past do zębów, które trafiają do afrykańskich ośrodków misyjnych, zbiórka materiałów opatrunkowych dla misyjnych przychodni, a także zbiórka puszek aluminiowych, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce. Fundacja wysłała też tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu.

Galeria (5 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze