Fot. screen z materiały redemprotis misssio

Fundacja Redemptoris Missio wraz z polskim MSZ remontuje szpital dla niedożywionych dzieci w Senegalu

Fundacja Pomocy Humanitarnej  „Redemptoris Missio” kończy właśnie  remont, modernizację oraz doposażenie Centrum Leczenia Dzieci Niedożywionych i Edukacji Żywieniowej w Velingarze w Senegalu. Projekt realizowany jest w ramach programu Polska Pomoc 2024  Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Centrum powstało ponad 28 lat temu z inicjatywy Sióstr Boromeuszek pracujących w Velingarze. Na początku w ośrodku mieściło się zaledwie 12 łóżek szpitalnych. Z biegiem czasu władze regionu zaczęły dostrzegać ogromną wartość pomocy świadczonej przez pracujące w Centrum polskie misjonarki. W chwili obecnej w Centrum liczy 48 łóżek szpitalnych plus 12 łóżek na intensywnej terapii. Ośrodek ma pod swoją opieką dzieci do lat 5 wraz z matkami, które wymagają hospitalizacji lub opieki ambulatoryjnej z powodu niedożywienia. Dzieci wymagające hospitalizacji przebywają w Centrum nawet do trzech miesięcy, w tym czasie matki uczestniczą w zajęciach edukacyjnych z zakresu właściwej opieki nad dziećmi, zwłaszcza w zakresie odpowiedniego żywienia i higieny. W 2021 roku dzięki środkom z programu Polska Pomoc Rozwojowa został przeprowadzony przez Fundację generalny remont budynków szpitalnych. W wyremontowanych budynkach mieszczą się sale dla chorych, łazienki oraz pokoje dla personelu. Obecnie dobiega końca remont kuchni ze spiżarnią. Ze względu na profil działalności ośrodka kuchnia i spiżarnia muszą spełniać najwyższe wymogi sanitarne oraz wyposażone być w sprzęt pozwalający na szkolenie matek dzieci przebywających w ośrodku w zakresie żywienia dzieci i niemowląt. Drugim budynkiem wymagającym modernizacji jest przychodnia. W związku ze zwiększoną liczbą pacjentów potrzebne było dobudowanie drugiego gabinetu oraz poczekalni dla pacjentów. Poza pracami remontowo-modernizacyjnymi w ramach projektu zorganizowany został wyjazd zespołu medycznego; dr. Marcina Orłowskiego oraz pielęgniarki Sylwii Chodyniak-Samulskiej, który wspomoże w pracy miejscowy personel medyczny oraz przeprowadzi szkolenia z zakresu nowoczesnych metod diagnostycznych.

Według danych WHO z 2018 aż 17% dzieci w Senegalu cierpi z powodu niedożywienia, które zaburza ich rozwój psychofizyczny. Statystyki medyczne mówią, że wśród dzieci poniżej 5. roku życia 1/5 cierpi na zahamowanie rozwoju, 1/10 choruje na ostre niedożywienie, a 7 na 10 dzieci ma anemię. Niedożywienie obniża również odporność czyniąc małych pacjentów bardziej podatnymi na inne zarażenia. Diagnozowanie i leczenie niedożywionych pacjentów dodatkowo utrudnia słabo rozwinięta infrastruktura medyczna oraz brak sprzętu diagnostycznego. Problem ten został częściowo rozwiązany dzięki działaniom przeprowadzonym przez Fundację w ramach projektu Polska Pomoc Rozwojowa w 2021 roku. Wówczas przeprowadzono remont budynków szpitalnych i zakupiono USG.

Centrum jest jedynym ośrodkiem w okolicy pomagającym dzieciom niedożywionym, który dysponuje sprzętem do diagnostyki obrazowej. Personel medyczny poza leczeniem dzieci zajmuje się również edukacją matek. W szpitalnej kuchni prowadzone są warsztaty dietetyczne z przygotowywania wartościowych posiłków dla dzieci z wykorzystaniem produktów spożywczych powszechnie występujących w Senegalu

Dodatkowo przy Centrum działa przychodnia zdrowia dla okolicznych mieszkańców. Przychodnia mieści się w dawnym budynku laboratorium. Znajduję się tam jeden gabinet diagnostyczny. Aby móc obsłużyć wszystkich pacjentów potrzeba było dobudować drugi gabinet diagnostyczny oraz poczekalnię. Przychodnia nie dysponowała również odpowiednim sprzętem medyczny, doposażenie ośrodka pozwoliło na zwiększenie możliwości diagnostycznych.

Velingary. Główne problemy zdrowotne z jakimi zgłaszają się pacjenci to choroby zakaźne takie jak malaria, denga, cholera czy Ebola a także choroby przewlekłe jak cukrzyca, nadciśnienie czy nowotwory co w przypadku ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej utrudnia ich leczenie.

Region Velingary zalicza się do najuboższych i najbardziej dotkniętych problemem niedożywienia dzieci w całym Senegalu. Jedną z głównych przyczyn niedożywienia jest brak dostępu do produktów spożywczych z powodu niskich zarobków. Problem pogłębia fakt braku edukacji prozdrowotnej dla rodziców w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych. W promieniu ponad 100 km od Velingary nie ma żadnego ośrodka zajmującego się kompleksowo leczeniem dzieci niedożywionych

Po zakończonym leczeniu dziecko objęte jest 3 miesięczną kontrolą, aby zapobiec ponownemu niedożywieniu. Z kolei pacjenci przychodni zdrowia mieszczącej się w ośrodku to zarówno ludzie z miasta jak i mieszkańcy buszu.

Wraz z końcem roku zostaną ukończone wszelkie prace remontowe i modernizacyjne, mamy nadzieję, że dzięki niemu uratujemy tysiące ludzkich istnień. Dla nas w Fundacji to niepojęte, że ciągle na świecie są miejsca, w których dzieci umierają z braku pożywienia.

Szpitale misyjne te pomagają swoim pacjentom niezależnie od ich wyznania i przekonań religijnych. Polscy misjonarze żyją i pracują w społeczeństwach wieloreligijnych. Osoby, którym pomagają szpitale to najczęściej ludzie ubodzy. Żyjąc na prowincji nie mają dostępu do usług medycznych, wielu z nich nigdy nie było u lekarza. Od trzydziestu dwóch lat wspieramy medycznie polskich misjonarzy.

Galeria (7 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze