Fot. materiały prasowe/Redemptoris Missio

Pożegnanie z Afryką – w niedzielę uroczysty Koncert Charytatywny Fundacji „Redemptoris Missio”

W najbliższą niedzielę 7 kwietnia o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 1. odbędzie się uroczysty Koncert Charytatywny Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. 

Koncert jest organizowany jako wyraz podziękowania dla wszystkich wolontariuszy oraz sympatyków Fundacji. To dla nas jedyny dzień w roku, gdy opuszczamy naszą siedzibę mieszczącą się w podziemiach kościoła na Junikowie i spotykamy się z naszymi darczyńcami, świętując kolejną rocznicę powstania Fundacji. W tym Roku Fundacja „Redemptoris Missio” kończy 32 lata. Muzycznym gospodarzem koncertu będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą ppłk. Pawła Joksa. Nasi artyści, jak każdego roku, zrzekli się swojego honorarium. Honorowym patronatem objęli to wydarzenie: Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiła Kaniewska, Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Tykarski oraz Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Fot. materiały prasowe/Redemptoris Missio

W tym roku tytuł koncertu brzmi „Pożegnanie z Afryką”. W Fundacji „Redemptoris Missio” wierzymy, że wspólnie możemy nieść dobro tym, którzy przestali już wierzyć w jego moc. Podczas koncertu nasi wolontariusze będą zbierać do puszek środki na operacje okulistyczne dla dzieci z Kamerunu.

Każdego roku Fundacja przyznaje medale „Tym, którzy czynią dobro”. Decyzją Rady Fundacji, tegoroczne medale zostały przyznane wolontariuszom: pani profesor Dorocie Hojan – Jezierskiej, Agnieszce Łukanowskiej, dr Olgierdowi Maciejowi Stielerowi oraz Michałowi Tomczykowi. Nagrodzone osoby, to protetycy słuchu, wolontariusze Fundacji, którzy od pięciu lat przywracają do świata dźwięków niesłyszące dzieci. Przemierzają tysiące kilometrów, aby wcielać w życie piękną ideę pomocy naszym bliźnim. Każdego roku, pomimo trudów podróży, tropikalnych upałów i zmęczenia, poświęcają swoje umiejętności i czas, aby jechać na koniec świata i nieść tam pomoc.

Fot. materiały prasowe/Redemptoris Missio

>>> Fizjo w Afryce – rusza nowy projekt Fundacji Redemptoris Missio

Aby nieść pomoc naszej Fundacji, nie trzeba nigdzie wyjeżdżać. W naszej codziennej pracy tu na miejscu wpierają nas „ciche anioły”, dzięki którym możemy robić to, co robimy – czyli organizować olbrzymie transporty humanitarne. Taką osobą jest dla Fundacji pan Michał Kurasz – nasz sąsiad, właściciel firmy Roz-kop. Kiedy pakujemy kontenery, nie tylko osobiście angażuje on swoje siły i sprzęt, ale również przysyła pracowników swojej firmy. Wraz z nimi, pan Kurasz stał się już częścią naszej fundacyjnej drużyny.

Fundacja „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych. Wśród jej założycieli była również Doktor Wanda Błeńska – lekarka misyjna, zwana Matką Trędowatych. W tym roku mija 10 lat od śmierci pani doktor Wandy Błeńskiej. To bardzo ważna dla Fundacji postać. Nie byłoby Fundacji, gdyby nie jej pracowite i pełne poświęcenia życie.

Trzydzieści dwa lata działania Fundacji to setki tysięcy uratowanych ludzkich istnień. Każdego dnia w misyjnych szpitalach sprzęt medyczny podarowany Fundacji i wiedza przekazana personelowi przez polskich lekarzy, pomagają w leczeniu najuboższych.

>>> Polscy okuliści ratują wzrok w Kamerunie – kolejna akcja Fundacji Redemptoris Missio

Pomoc w Kenii. Na zdjęciu lek. Aneta. Fot. facebook/fundacja Redemptoris Missio

Przez ten czas realizowaliśmy ideę niesienia pomocy w najodleglejszych miejscach na świecie. Budowaliśmy przychodnie i szpitale w krajach Globalnego Południa: m.in. ośrodek zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, Dom Dziecka w Kenii, przychodnię na Madagaskarze, Klinikę dla Matki z Dzieckiem w Tanzanii.

Dzięki Darczyńcom z całej Polski, Fundacja zorganizowała ponad sto transportów z pomocą humanitarną do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Libanu, Afganistanu, Tanzanii, Zambii, Ghany i Togo.  To setki ton sprzętu i środków opatrunkowych, które każdego dnia zmieniają ten świat na lepszy.

Pomoc, którą niesiemy, to również działania setek naszych wolontariuszy: lekarzy, położnych i pielęgniarek, którzy wyjeżdżają na misje, aby służyć innym swoimi umiejętnościami i dzielić się swoją wiedzą.

Fot. materiały prasowe/Redemptoris Missio

Wysyłaliśmy tony ciepłej zimowej odzieży do Afganistanu, setki tysięcy okularów do Afryki, budowaliśmy studnie dla trędowatych w Indiach, ratowaliśmy poszkodowanych w trakcie trzęsienia ziemi w Nepalu i Syrii, budowaliśmy szkoły i przedszkola w Afryce i finansowaliśmy zakup karetek, aby móc dowozić chorych do szpitali w Afryce. Nasza pomoc była wysłana kontenerami – drogą morską, przewożona przez wolontariuszy wyjeżdżających do ośrodków misyjnych oraz przekazywana drogą powietrzną – dzięki współpracy z wojskiem.

Niesiemy pomoc bez względu na poglądy i wyznanie naszych pacjentów. To wszystko staje się możliwe dzięki dobrym ludziom wokół nas, dzięki wielkiej hojności i otwartości Polaków. Koncert jest dla nas jedyną – w trakcie całego roku – okazją do spotkania z naszymi darczyńcami i wolontariuszami, to nasze wspólne święto.

Galeria (9 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze