Theresa Kachindamoto

UN Women/YouTube

Gdy doszła do władzy, anulowała 850 małżeństw z nieletnimi a dziewczynki znów wysłała do szkoły

Postanowiła zmienić wielowiekową tradycję i gdy stała się wodzem, anulowała blisko tysiąc małżeństw z nieletnimi dziewczynkami, które potem posłała z powrotem do szkół. Mówi się o niej, że jest współczesną bohaterką z Malawi. Nie raz grożono jej za to śmiercią.

„Jesteś jeszcze młoda, nie żal będzie ci umierać?” – usłyszała licząca 59 lat Theresa Kachindamoto od jednego z przeciwników, gdy po raz kolejny sprzeciwiła się małżeństwu mężczyzny z o wiele młodszą od niego dziewczynką. Nie było to pierwszy raz, gdy grożono jej śmiercią. Theresa postanowiła jednak, że nie spocznie, póki ten proceder się w Malawi nie skończy. Theresa Kachindamoto urodziła się jako najmłodsza z 12 dzieci wywodzących się od wodza wioski w Malawi’s Monkey Bay. Nigdy nie spodziewała się, że zostanie wodzem. Wszystko jednak potoczyło się zupełnie inaczej. 

Przez 27 lat pracowała jako sekretarka szkolna Collegu w Zomba w południowym Malawi, 200 mil od jej rodzinnej wioski. Jako jedna z niewielu wykształconych kobiet w swoim regionie, szybko uzyskała renomę kobiety, której można zaufać. Choć się tego nie spodziewała, w 2003 r. wodzowie dystryktu Dedza w Malawi, wybrali ją na kolejnego starszego wodza okręgu, który liczył ponad 900 000 osób. Gdy spytano się jej, dlaczego została wybrana wodzem, powiedziała tylko:

Wydaje mi się, że byłam dobra w stosunku do ludzi.

W ciągu całej swojej dotychczasowej pracy, anulowała ponad 850 małżeństw z nieletnimi, a także przekonała co najmniej 50 szefów lokalnych wspólnot do podpisania porozumienia o całkowitym zakazie dziecięcych małżeństw na obszarze całego dystryktu. Regularnie organizuje wsparcie finansowe dla rodzin, by zamiast organizować łatwiejsze finansowo wczesne małżeństwa, posyłały dzieci (zarówno dziewczęta jak i chłopców) do szkoły.

Mimo, iż od 2015 roku proceder wczesnych małżeństw został oficjalnie zakazany, mało kto zerwał z wielowiekową i niestety bardziej opłacalną tradycją, aranżowania małżeństw dorosłych mężczyzn z małymi dziewczynkami. Malawi to ubogi obszar, a wskaźnik zarażeń wirusem HIV wynosi ponad 10%. Statystyki ONZ podają, że tylko w 2012 roku, ponad połowa dziewczyn do lat 18 w Malawi, wyszła za mąż. To przerażająca praktyka, której efektem są nie tylko komplikacje przy porodzie (ciało małej dziewczynki nie jest przystosowane do ciąży i porodu) ale także zwyczaj wysyłania młodych dziewczynek do obozów na „kusasa fumbi” co ma oznaczać oczyszczenie. To miejsce, gdzie oficjalnie odbywa się pierwsza inicjacja seksualna małych dzieci. Kahindamoto zajęła twarde stanowisko przeciwko wszystkim zaangażowanym w te praktyki, grożąc zwolnieniem każdego wodza, który to usankcjonował.

– Chcę powiedzieć [rodzicom – przyp. red.], że jeśli wyedukują swoje dziewczynki, będą w przyszłości mieli wszystkiego pod dostatkiem – apelowała Theresa Kachindamoto podczas jednej z sesji ONZ.

Kachindamoto zatrudniła nawet sieć „tajnych matek i tajnych ojców” w wioskach, aby upewnić się, że rodzice nie wyciągają córek ze szkoły. Gdy ludzie pytają się jej, jak długo będzie wodzem, Theresa zawsze odpowiada z uśmiechem: jestem wodzem, dopóki nie umrę!

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze