Generał dominikanów w Polsce: słuchanie jest częścią głoszenia Ewangelii
– Częścią głoszenia Ewangelii jest najpierw słuchanie Ewangelii, a częścią głoszenia ludziom jest słuchanie ich – mówi przełożony Zakonu Kaznodziejskiego o. Gerard Timoner OP, który zakończył wizytację w Polsce. Jak podkreśla filipiński duchowny, słuchanie jest w dużej mierze częścią posługi głoszenia.
Zgodnie z Księgą konstytucji i zarządzeń Braci Zakonu Kaznodziejów jednym z ważnych obowiązków generała zakonu jest odwiedzanie każdego klasztoru, rozmowa ze wspólnotą i z każdym z braci indywidualnie. O. Gerard Timoner OP rozpoczął swoją wizytację w Polskiej Prowincji Dominikanów 26 kwietnia w Witebsku na Białorusi, a stamtąd udał się do Ukrainy. Właśnie zakończył wizytację klasztorów w Polsce.
>>> Dominikanin z Kijowa: pomagając Ukrainie dziękujemy za obronę polskich granic
Co ujęło generała dominikanów w Polsce?
W rozmowie z o. Radosławem Więcławkiem OP i o. Łukaszem Miśko OP o. Timoner mówił, że tym, co go ujęło w polskich wspólnotach Zakonu Kaznodziejskiego jest „radość braci z bycia razem”. Ogromne wrażenie zrobiły na nim także „apostolska kreatywność i oddanie”.
– Ludzie wyczuwają, że służycie im jako bracia, jako wspólnota, ponieważ nie widzę nikogo, kto robiłby to w pojedynkę. Zawsze jest inny brat, który mu pomaga. Myślę, że to bardzo, bardzo ważne – podkreślał.
Jego zdaniem ważne jest także podejmowanie intelektualnej misji zakonu w różnych ośrodkach studiów oraz zaangażowanie kompetentnych braci w odnowę życia zakonnego oraz posługę w sakramencie pojednania.
– Częścią głoszenia Ewangelii jest najpierw słuchanie Ewangelii, A częścią głoszenia ludziom jest słuchanie ich. Tak, rozważamy słowo Boże, ale także w pewien sposób słuchamy, kontemplujemy historie życia naszych braci i sióstr. Tylko w ten sposób możemy się od nich uczyć – wyjaśniał generał dominikanów.
Jak dodał, takie słuchanie odbywa się w kancelarii parafialnej czy w konfesjonale.
– Porównaj swoje siedem minut na ambonie z minutą w konfesjonale, która jest skierowana bezpośrednio do osoby. Myślę, że to ma głębszy wymiar niż siedem czy dziesięć minut na ambonie. Obie rzeczy są ważne. Ale chcę powiedzieć, że jeśli chodzi o zwracanie się do kogoś w bardzo bezpośredni i osobisty sposób, to dzieje się w sakramencie pojednania – mówił zakonnik.
O. Timoner przywołał też zdanie jednego z braci: „Czułem, jak ważne jest moje kapłaństwo właśnie w tym momencie, gdy ludzie czują się tak daleko od Boga z powodu grzechu. Wtedy chcę być tak blisko nich, ponieważ są w momencie, w którym chcą być blisko Boga i mogę stać się narzędziem, sługą Boga w celu przywrócenia tej relacji”.
Największe wrażenie na 87. następcy św. Dominika podczas jego wizyty w polskiej prowincji dominikanów zrobiły spotkania z braćmi na Białorusi oraz w Ukrainie. Wspominał Pierwszą Komunię Świętą dzieci ze strefy konfliktu, które prawdopodobnie przeżyły traumę wojenną.
– W Czortkowie dzieci pod opieką sióstr dominikanek dały nam prezenty: udekorowane przez nie duże łuski po nabojach. To jest jak tajemnica krzyża, symbol śmierci, który staje się symbolem życia. To tak, jakby chcieli usunąć ukłucie przemocy wojny i śmierci z tego metalu, ozdobić go i przekształcić w coś pięknego – komentował. Braciom posługującym w Ukrainie powiedział, że ich zadaniem jest „stać się mostami lub budowniczymi mostów”. – W czasie konfliktu i wojny musicie przygotować ludzi do tego, by mogli wyleczyć się z traumy wojny i podążać w kierunku uwolnienia się od tej toksycznej pamięci poprzez przebaczenie i pojednanie – podsumował.
Gerard Francisco Timoner OP
Gerard Francisco Timoner OP urodził się 26 stycznia 1968 roku w Daet na Filipinach. Do zakonu wstąpił w 1985 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. Studiował na Filipinach i w Holandii. Był rektorem Uniwersytetu św. Tomasza w Manili, a następnie prowincjałem dominikanów na Filipinach. Był odpowiedzialny za zakon w Azji i Oceanii. 23 września 2014 roku papież Franciszek ustanowił go członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. 13 lipca 2019 r. bracia dominikanie zebrani na Kapitule Generalnej w Wietnamie wybrali go 88 generałem Zakonu Kaznodziejskiego.
Rozmową pt. „Kreatywne napięcie” przeprowadzili Radosław Więcławek OP, redaktor naczelny portalu dominikanie.pl, i Łukasz Miśko OP, prezes Fundacji Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Całość znajduje się na kanale YT Dominikanie.pl.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |