fot. cathopic/ zdjęcie poglądowe

Gniezno: ekumeniczna pielgrzymka Niemców i Polaków ponownie w drodze

Po pandemicznej przerwie na pątniczy szlak powróciła Polsko-Niemiecka Pielgrzymka Ekumeniczna Szlakiem Ottona III. Uczestnicy wyruszyli 9 lipca z błogosławieństwem bp. Radosława Orchowicza i abp. seniora Henryka Muszyńskiego. W drodze towarzyszy im hasło „Twarzą w twarz”.

Poprzednia pielgrzymka odbyła się w 2019 roku i prowadziła z Magdeburga do Gniezna. W tym roku, zachowując wypracowany przez lata naprzemienny rytm, pielgrzymi wyruszyli z Gniezna i zmierzają w stronę Magdeburga.

W porannej modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej, u relikwii św. Wojciecha – patrona niepodzielonego Kościoła, towarzyszył im bp. Radosław Orchowicz, proboszcz katedry ks. inf. Jan Kasprowicz oraz prowadzący pielgrzymkę od początku jej istnienia protestancki pastor Justus Werdin i katolicki ksiądz Jan Kwiatkowski.

Doświadczenie drogi

„Odkryć oblicze Boga w twarzy drugiego człowieka to nadzieja pielgrzymiej drogi. Poprzez doświadczenie drogi i bycie razem odkrywamy działanie Pana Boga i przybliżamy się nawzajem do siebie” – mówił bp Radosław Orchowicz kończąc medytację nad fragmentem czytanej w czasie nabożeństwa Księgi Izajasza.

Po nabożeństwie pielgrzymi odwiedzili abp. seniora Henryka Muszyńskiego, który patronuje przedsięwzięciu od początku jego istnienia czyli od 2003 roku.

„Cieszę się, że ta piękna inicjatywa trwa” – przyznał arcybiskup senior dodając, że tegoroczna pielgrzymka doskonale wpisuje się w ducha drogi synodalnej, której celem jest zbliżenie. Człowiek – mówił dalej, nawiązując do hasła przewodniego – jest istotą relacyjną i potrzebuje swojego dopełnienia, bez którego nie jest w pełni człowiekiem. Jeśli tego dopełnienia szuka w Bogu, to wszystko inne – parafrazując św. Augustyna – jest na swoim miejscu.

>>> Diecezja radomska: wyruszyła rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymka potrwa do 15 lipca. Dzień wcześniej 14 lipca pątnicy dotrą do Magdeburga, gdzie w miejscowej katedrze wezmą udział w ekumenicznym nabożeństwie. Wcześniej, w drodze będą gościć m.in. u duchownego prawosławnego.

Na modlitwę zatrzymają się także w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, u paulinów w Wągrowcu oraz na Ostrowie Lednickim. Każdy z pielgrzymów przed wyruszeniem w drogę wylosował zdjęcie innego uczestnika, który został mu niejako „dany i zadany” zarówno na czas wspólnego pielgrzymowania, jak i po jego zakończeniu.

Twarzą w twarz

„Twarzą w twarz, bo chcemy jeszcze mocniej wsłuchiwać się w siebie i ubogacać tą różnorodnością, która jest nam dana. Pomyśleliśmy, że po blisko dwudziestu latach istnienia pielgrzymki to dobry moment, by w ten sposób tą naszą wspólną drogę podsumować i wkroczyć w kolejny jej etap” – mówi Agata Skotnicka-Maciak, koordynator pielgrzymki po stronie polskiej.

Polsko-Niemiecka Pielgrzymka Ekumeniczna Szlakiem Ottona III ma dwa stałe punkty, w których naprzemiennie rozpoczyna się i kończy. To Magdeburg i Gniezno. W Magdeburgu nauki pobierał św. Wojciech. Tam również swój początek miała historyczna pielgrzymka cesarza Ottona III do Gniezna w roku 1000. Gniezno zaś to miejsce pochówku św. Wojciecha, przy którego grobie odbył się wspomniany historyczny Zjazd Gnieźnieński. W obu miastach, a ściślej w katedrach gnieźnieńskiej i magdeburskiej znajdują się tablice upamiętniające ekumeniczną inicjatywę Niemców i Polaków.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze