fot. unsplash

Grecja: nielegalne adopcje i handel komórkami rozrodczymi – 182 kobiety poszkodowane

Co najmniej 182 kobiety zostały poszkodowane od grudnia ubiegłego roku przez znajdującą się w Chanii na Krecie klinikę zapłodnienia pozaustrojowego, która organizowała nielegalne adopcje, pośredniczyła w nielegalnej surogacji i handlowała komórkami rozrodczymi – podał w czwartek dziennik „Kathimerini”.

Zatrzymano 9 osób, w Chanii, Atenach i Salonikach – dodaje portal Hellas Posten.

Komórki jajowe pobierano od opłaconych kobiet z Mołdawii, Ukrainy, Gruzji, Rumunii i Bułgarii, a odbiorcami embrionów lub noworodków były rodziny pochodzące zarówno z państw Unii Europejskiej, jak i spoza niej.

Biurokracja panująca w krajowym w systemie adopcyjnym w Grecji – wyjaśnia portal – skłaniała osoby bezskutecznie starające się o dziecko do decyzji o sprzecznej z prawem adopcji oraz nielegalnym kupnie komórek jajowych.

>>> Biolożka molekularna i bioetyczka o ciemnych stronach zapłodnienia in vitro

Zgodnie z prawem adopcja „prywatna” jest w Grecji dozwolona tylko wtedy, kiedy nie towarzyszy jej transakcja pieniężna. Ta sama zasada dotyczy przypadków surogacji i dawstwa komórek jajowych. Proces adopcji „prywatnej” rozpoczyna się od podpisania oświadczenia przez przyszłych rodziców u notariusza, następnie zaś służby socjalne sprawdzają, czy są spełnione wszystkie wymagane prawem warunki.

Portal Keeptalking Greece dodaje, że śledztwo dotyczy 400 przypadków przestępstw, a korzyści uzyskane przez organizatorów procederu sięgały od 70 tys. do 100 tys. euro, a czasem nawet 120 tys. euro.

W trakcie postępowania zlokalizowano nie mniej niż 30 młodych kobiet, mieszkających w kilku domach pod ścisłym nadzorem kliniki – część z nich była dawczyniami komórek, inne surogatkami, niektóre były w ostatnich tygodniach ciąży.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze