Greckokatoliccy biskupi: stoimy przed potężnym wyzwaniem zachowania wiary
„Jako chrześcijanie stoimy przed potężnym wyzwaniem: zachować wiarę w sytuacji, gdy tajemnica bezprawia w namacalny, fizyczny sposób robi wszystko, aby położyć kres istnieniu Ukraińców jako narodu kulami, bombami i rakietami oraz deportacjami i naturalizacją” – piszą biskupi Kościoła greckokatolickiego w Polsce w liście na Boże Narodzenie. W tym roku wierni tej wspólnoty po raz pierwszy będą obchodzić święta według kalendarza gregoriańskiego, a więc razem z Kościołem łacińskim.
Hierarchowie zauważają, że w Boże Narodzenie w liturgii bizantyjskiej „słyszymy o zmianach na lepsze, jakie nastąpiły wraz z momentem ‘wcielenia’, przyjęcia przez Boga ludzkiego ciała”. Jak przyznają, trudno przyjąć te sformułowania w obliczu trwającej od blisko 2 lat zakrojonej na szeroką skalę wojny Rosji z Ukrainą.
Biskupi wyjaśniają, że teologiczną odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, daje Apostoł Paweł w 2 Liście do Tesaloniczan, w którym pisze o działającej „tajemnicy bezbożności” i zapowiada, że przyjście Chrystusa poprzedzi „syn zatracenia”. W ich ocenie, konkretnym przejawem „tajemnicy bezbożności” działającej w świecie jest „pseudoreligia ‘świata rosyjskiego’, będąca wypaczeniem chrześcijańskiego rozumienia misji każdego narodu”.
>>> Ks. Bogdan Kruba: modlimy się, żeby grekokatolicy mieli swoją nową świątynię w Warszawie
„Jako chrześcijanie stoimy przed potężnym wyzwaniem: zachować wiarę w tajemnicę Boga, który z miłosierdzia przychodzi na świat i który obiecał, że będzie z nami «przez wszystkie dni aż do skończenia wieków» (Mt 28:20), w sytuacji, gdy tajemnica bezprawia w namacalny, fizyczny sposób robi wszystko, aby położyć kres istnieniu Ukraińców jako narodu kulami, bombami i rakietami oraz deportacjami i naturalizacją” – piszą.
Biskupi przypominają, że 23 stycznia 2024 r. minie 150 lat od śmierci 13 Męczenników Pratulińskich. „Zginęli od rosyjskich kul kilka dni po Bożym Narodzeniu, kilka dni po Objawieniu Pańskim. Ich ostatnie święta w niczym nie przypominały idyllicznych, jak dziś zbyt często słyszymy, ‘magicznych’ dni odpoczynku” – zauważają.
„Oni, podobnie jak wiele tysięcy innych męczenników i wyznawców naszego Kościoła, nie zachwiali się w wierze. Niech łaska Boża napełni nas wszystkich siłą do naśladowania niezłomności męczenników z Pratulina. Niech umocni naszą wiarę w to, że i my jesteśmy tymi, których Bóg upodobał. Nie pozwólcie, aby zgasła nadzieja, że życzenie anioła się spełni i na Ukrainie i na całym świecie nastanie pokój” – zachęcają biskupi.
List podpisali: metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz, biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak oraz biskup olsztyńsko-gdański Arkadiusz Trochanowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |