Gwiazda Pokoju z Polski jest już w Betlejem [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ośmioramienna Gwiazda Pokoju, wotum wdzięczności za 100 lat niepodległości Polski, zdobi Grotę Narodzenia w Betlejem. Uroczyste odsłonięcie gwiazdy ma nastąpić podczas mszy, odprawionej 5 stycznia o północy dla wiernych Kościoła katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego.

 

Od środy w Grocie Narodzenia w Betlejem trwały prace związane z zamontowaniem instalacji wykonanej w pracowni gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Ośmioramienna Gwiazda Pokoju została wykonana z kryształu górskiego, złoconych metali i bursztynu.

Na okuciu serca gwiazdy znajduje się napis w języku polskim: „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą. W miejscu, w którym narodził się Chrystus, książę Pokoju, składamy dziękczynne wotum w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą umiłowana Ojczyznę, z prośbą, aby Bóg Miłosierny zachował Polskę i świat od wojny i obdarzał trwałym Pokojem”. Na jej ośmiu ramionach umieszczono napis „Gwiazda Pokoju” w 16 językach. Jej średnica wynosi blisko 60 cm.

Uroczyste odsłonięcie gwiazdy ma nastąpić podczas mszy, odprawionej 5 stycznia o północy dla wiernych Kościołów: katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego.

Grota Narodzenia, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus, znajduje się w Betlejem – dziś 30-tysięcznym mieście leżącym około 8 km na południe od Jerozolimy.

W IV wieku cesarz rzymski Konstantyn Wielki polecił zbudować nad grotą kościół, który – po zburzeniu w VI wieku, został odbudowany, a z czasem rozbudowywany. Zlokalizowany przy Placu Żłóbka kompleks świątynny nosi nazwę Bazyliki Bożego Narodzenia, a grota ulokowana pod prezbiterium należy do najbardziej czczonych jej części. Dziś pieczę nad obiektem sprawują trzy Kościoły: katolicki, ormiański i grecko-prawosławny.

Gwiazda Pokoju nie jest pierwszą pracą, która trafiła do Ziemi Świętej z pracowni Mariusza Drapikowskiego. Wcześniej powstały w niej m.in. ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu dla czwartej stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, tabernakulum do kaplicy klasztoru franciszkanów w Ain Karem, krzyż ołtarzowy do Kościoła Narodów w Jerozolimie i krzyż do Kaplicy Franków w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Mariusz Drapikowski jest też współautorem projektu i jednym z wykonawców, poświęconego w grudniu minionego roku, bursztynowego ołtarza w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. (

Zobacz także
Wasze komentarze