fot. unsplash / Dariusz Kanclerz

Hindus został wikariuszem patriarszym w Łacińskim Patriarchacie Jerozolimy

Salezjanin z Indii, 61-letni o. Matthew Marcel Coutinho, został nowym wikariuszem patriarszym w Łacińskim Patriarchacie Jerozolimy ds. migrantów i osób ubiegających się o azyl. Na tę funkcję powołał go łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa OFM.

61-letni o. Coutinho jest następcą niemieckiego benedyktyna o. Nikodemusa Schnabla, który dzień wcześniej został uroczyście pobłogosławiony jako opat benedyktyńskiego opactwa Dormitio w Jerozolimie.

Urodzony w 1961 roku w Kuwejcie o. Coutinho, był ostatnio profesorem teologii moralnej w Wyższej Szkole Salezjanów w Jerozolimie. Jednocześnie działał w duszpasterstwie migrantów dla swoich hinduskich rodaków.

o. Matthew Marcel Coutinho, fot. YouTube/ infoans.org

Nowy wikariusz patriarszy wstąpił w 1978 roku do zakonu salezjanów Don Bosco, w 1990 w Bombaju przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach teologicznych w kraju zwieńczonych doktoratem w rzymskim Alfonsianum był proboszczem i kierownikiem szkoły w milionowym Nashik w Indiach. Od 2015 roku żyje i pracuje w Jerozolimie.

W Łacińskim Patriarchacie Jerozolimy patriarchę wspiera sześciu wikariuszy patriarszych. Trzech z nich jest w randze biskupa pomocniczego: William Shomali jako wikariusz patriarszy dla Jerozolimy i Palestyny, Rafic Nahra jako wikariusz patriarszy dla Izraela (swoją siedzibę ma w Nazarecie) i Jamal Daibes, wikariusz patriarszy dla Jordanii z siedzibą w stołecznym Ammanie. Obok nich jest jeszcze trzech wikariuszy patriarszych bez tytułu biskupa: dla Cypru (o. Bruno Varriano), dla wikariatu św. Jakuba dla katolików hebrajskojęzycznych z siedzibą w Jerozolimie Zachodniej (o. Piotr Żelazko) oraz dla migrantów i osób ubiegających się o azyl.

Szacuje się, że ten ostatni wikariat sprawuje opiekę nad szacunkowo około 100 tys. katolików, głównie z Azji południowo-wschodniej (Indii, Filipin, Sri Lanki), z których wielu pracuje w sektorze usług i zdrowia oraz uchodźcami z niepewnym statusem prawnym w Izraelu, m.in. z Etiopii. Wikariuszowi patriarszemu pomagają duszpasterze migrantów, którzy organizują życie kościelne dla swoich rodaków.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze