Fot. screen youtube/Hakuna Group Music

Hiszpania: 17 tysięcy młodych uczestniczyło w koncercie ewangelizacyjnym

W Święto Trzech Króli w największej hali sportowo-widowiskowej w Madrycie ponad 17 tysięcy młodych ludzi zgromadziło się, by razem z katolicką grupą Hakuna, na koncercie ewangelizacyjnym. Trzeba powiedzieć, że bilety na to wydarzenie rozeszły się w ciągu kilku minut.

Uczestnicy koncertu znali piosenki na pamięć i w zasadzie nic dziwnego, bo piosenki grupy Hakuna na platformie muzycznej Spotify docierają do 6 milionów słuchaczy. Jednak nie chodzi tylko o rozrywkę, ale wiele świadectw, które dają młodzi ludzie, mówi o inspiracji do nawrócenia, pogłębienia życia religijnego czy odkrycia własnego powołania.

To hiszpańska młodzież w 2013 roku postanowiła założyć Hakunę. Zainspirowały ich Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, gdzie byli z duszpasterzem akademickim Madrytu ks. Jose Pedro Manglano. Początkowo to właśnie on został opiekunem duchowym wspólnoty, która później przekształciła się w prywatne stowarzyszenie wiernych. Dziś zrzesza ona ponad 20 tysięcy ludzi w ponad 20 krajach, głównie hiszpańskojęzycznych.

Najważniejsza jest Eucharystia

Centrum ich działalności nie są jednak koncerty, ale duchowość eucharystyczna. Dlatego centrum życia małych wspólnot rozproszonych p świecie są „godziny święte”, czyli spotkanie, na którym odbywa się konferencja oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Członkowie wspólnoty podkreślają, że bez tego ewangelizacja i pełen sale na koncertach nie mogłyby zaistnieć.

Poza tym Hakuna prowadzi także dziesięcioosobowe grupy formacyjne, które realizują projekty społeczne i wolontariackie. Są także weekendowe lub tygodniowe rekolekcje czy warsztaty i szkolenia dotyczące czterech obszarów: teologii, antropologii, budowania relacji i sztuki.

Natomiast muzyka jest jednym z najważniejszych nośników treści religijnych. Muzyka bowiem w życiu młodzieży, w odróżnieniu do filmu czy literatury, jest praktycznie obecna przez cały czas, towarzysząc im niemal wszędzie. Młodzi żyją muzyką. Dlaczego więc nie mieliby żyć muzyką chrześcijańską? Przy każdej wspólnocie Hakuny powstają grupy muzyczne, które grają, śpiewają i słuchają utworów mówiących o wartościach i tym, co w życiu najważniejsze.

>>> Salezjanin nagrał z Muńkiem Staszczykiem ewangelizacyjny utwór [WIDEO]

Żywy Kościół

Hakuna stała się prawdziwym fenomenem w życiu Kościoła katolickiego, a jej oddziaływanie nie tylko wykroczyło daleko poza granice kraju, ale zaskakuje m.in. hiszpańskich, religijnych publicystów. Koncert 6 grudnia stał się pretekstem do zwrócenia uwagi na ten fakt, bowiem na co dzień tego rodzaju działalność zwykle umyka obserwatorom i opinii publicznej. Jest niejako w ukryciu. Jednak ma siłę oddziaływania na wewnętrzne życie zaangażowanych osób, ale także całych wspólnot i nierzadko społeczności.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze