Hiszpania: ETA deklaruje zamiar rozbrojenia się do 8 kwietnia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Baskijska organizacja separatystyczna ETA ogłosiła, że zamierza się rozbroić do 8 kwietnia i w tym celu niezwłocznie przekazać rządom -hiszpańskiemu i francuskiemu – koordynaty dotyczące kryjówek, gdzie przechowuje broń – ogłosił w piątek regionalny rząd baskijski.

W tym celu kierownictwo ETA zwróciło się do rządów w Madrycie i Paryżu.

Autonomiczny rząd Kraju Basków wyraził opinię, że oferta ETA jest „wiarygodna” i uznał, iż „możliwe jest rozbrojenie tej organizacji w krótkim terminie”.

ETA, która działała i prowadziła walkę zbrojną zarówno w hiszpańskiej, jak i francuskiej części Kraju Basków, zwróciła się za pośrednictwem rządu regionalnego o zapewnienie „bezpośrednich dróg komunikacji” z rządami obu krajów, aby możliwe stało się „osiągnięcie celu o historycznym znaczeniu dla naszego społeczeństwa”, jakim jest rozbrojenie.

Ogłoszenie deklaracji w sprawie rozbrojenia nastąpiło po opublikowaniu na łamach dziennika „Le Monde” oświadczenia baskijskiej organizacji Bizi, które podpisał jej działacz Txetx Etcheverry; stwierdził on, że rozbrojenie ETA może nastąpić jeszcze przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji.

„ETA powierzyła nam odpowiedzialność za rozbrojenie, tj. zlikwidowanie swego arsenału; do 8 kwietnia będzie całkowicie rozbrojona” – zadeklarował Etcheverry na łamach dziennika „Le Monde”.

Organizacja Euskadi Ta Askatasuna (ETA) – Kraj Basków i Wolność – już 20 października 2011 roku zadeklarowała definitywne zakończenie trwającej ponad 40 lat walki zbrojnej o niepodległość Kraju Basków, która kosztowała 829 ofiar śmiertelnych po stronie sił rządowych i urzędników administracji hiszpańskiej. ETA rozpoczęła ją w 1961 roku, za rządów gen. Francisco Franco.

Ostatnią śmiertelną ofiarą tej wojny był zabity w zamachu w 2010 roku francuski policjant.

Madryt i Paryż odmawiały dotąd podjęcia negocjacji z ETA, negując prawa tej organizacji do stawiania jakichkolwiek warunków. W więzieniach na terenie Hiszpanii i Francji przebywa wciąż około 350 członków ETA, a w hiszpańskich mediach obowiązuje w tekstach na temat ETA termin „banda zbrojna ETA”.

Hiszpańska żandarmeria Guardia Civil ogłosiła 8 marca, że odkryła na terenie Kraju Basków, nieopodal granicy francuskiej, skrzynię z „siedmioma pojemnikami materiałów wybuchowych”. 5 listopada ub. roku skrzynkę z bronią należącą do ETA znaleziono również zakopaną w Lesie Campiegne pod Paryżem.

Oficjalna reakcja rządu hiszpańskiego na deklarację ETA o zamiarze rozbrojenia się brzmiała: „Jedyną rzeczą, jaką ma do zrobienia ETA, jest rozbroić się i rozwiązać”. Takie oświadczenie złożył w piątek rzecznik rządu Inigo Mendez de Vigo.

Dodał on, iż rząd przyjął deklarację ETA w sprawie rozbrojenia „z całą ostrożnością”, a jego stanowisko wobec ETA „nie zmieniło się ani o centymetr” od grudnia 2011 roku, kiedy rozpoczął urzędowanie obecny premier Hiszpanii, Mariano Rajoy”.

Hiszpania: ETA deklaruje zamiar rozbrojenia się do 8 kwietnia
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze