Hiszpania: ETA deklaruje zamiar rozbrojenia się do 8 kwietnia

Baskijska organizacja separatystyczna ETA ogłosiła, że zamierza się rozbroić do 8 kwietnia i w tym celu niezwłocznie przekazać rządom -hiszpańskiemu i francuskiemu – koordynaty dotyczące kryjówek, gdzie przechowuje broń – ogłosił w piątek regionalny rząd baskijski.

W tym celu kierownictwo ETA zwróciło się do rządów w Madrycie i Paryżu.

Autonomiczny rząd Kraju Basków wyraził opinię, że oferta ETA jest „wiarygodna” i uznał, iż „możliwe jest rozbrojenie tej organizacji w krótkim terminie”.

ETA, która działała i prowadziła walkę zbrojną zarówno w hiszpańskiej, jak i francuskiej części Kraju Basków, zwróciła się za pośrednictwem rządu regionalnego o zapewnienie „bezpośrednich dróg komunikacji” z rządami obu krajów, aby możliwe stało się „osiągnięcie celu o historycznym znaczeniu dla naszego społeczeństwa”, jakim jest rozbrojenie.

Ogłoszenie deklaracji w sprawie rozbrojenia nastąpiło po opublikowaniu na łamach dziennika „Le Monde” oświadczenia baskijskiej organizacji Bizi, które podpisał jej działacz Txetx Etcheverry; stwierdził on, że rozbrojenie ETA może nastąpić jeszcze przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji.

„ETA powierzyła nam odpowiedzialność za rozbrojenie, tj. zlikwidowanie swego arsenału; do 8 kwietnia będzie całkowicie rozbrojona” – zadeklarował Etcheverry na łamach dziennika „Le Monde”.

Organizacja Euskadi Ta Askatasuna (ETA) – Kraj Basków i Wolność – już 20 października 2011 roku zadeklarowała definitywne zakończenie trwającej ponad 40 lat walki zbrojnej o niepodległość Kraju Basków, która kosztowała 829 ofiar śmiertelnych po stronie sił rządowych i urzędników administracji hiszpańskiej. ETA rozpoczęła ją w 1961 roku, za rządów gen. Francisco Franco.

Ostatnią śmiertelną ofiarą tej wojny był zabity w zamachu w 2010 roku francuski policjant.

Madryt i Paryż odmawiały dotąd podjęcia negocjacji z ETA, negując prawa tej organizacji do stawiania jakichkolwiek warunków. W więzieniach na terenie Hiszpanii i Francji przebywa wciąż około 350 członków ETA, a w hiszpańskich mediach obowiązuje w tekstach na temat ETA termin „banda zbrojna ETA”.

Hiszpańska żandarmeria Guardia Civil ogłosiła 8 marca, że odkryła na terenie Kraju Basków, nieopodal granicy francuskiej, skrzynię z „siedmioma pojemnikami materiałów wybuchowych”. 5 listopada ub. roku skrzynkę z bronią należącą do ETA znaleziono również zakopaną w Lesie Campiegne pod Paryżem.

Oficjalna reakcja rządu hiszpańskiego na deklarację ETA o zamiarze rozbrojenia się brzmiała: „Jedyną rzeczą, jaką ma do zrobienia ETA, jest rozbroić się i rozwiązać”. Takie oświadczenie złożył w piątek rzecznik rządu Inigo Mendez de Vigo.

Dodał on, iż rząd przyjął deklarację ETA w sprawie rozbrojenia „z całą ostrożnością”, a jego stanowisko wobec ETA „nie zmieniło się ani o centymetr” od grudnia 2011 roku, kiedy rozpoczął urzędowanie obecny premier Hiszpanii, Mariano Rajoy”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze