El Salvador’s Defense Minister General Rafael Humberto Larios (C) speaks during a news conference in San Salvador in this November 27, 1990 file photo. Larios and eight other former soldiers of the Salvadoran military, accused of involvement in the 1989 killing of five Spanish and one Salvadoran Jesuit priests during the country’s civil war, were arrested on August 8, 2011, El Salvador’s government said. The courts will decide on the extradition of the nine retired military officers to Spain for the crime, in response to an order by Spain’s High Court in May for 19 former Salvadoran soldiers accused of involvement in the killings be put on trial. Picture taken November 27, 1990. REUTERS/Corinne Dufka/Files (EL SALVADOR – Tags: CRIME LAW MILITARY HEADSHOT POLITICS) BLACK AND WHITE ONLY – RTR2PQOQ

Hiszpania: morderca jezuitów w więzieniu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po ekstradycji do Hiszpanii z USA, gdzie był uwięziony, były wiceminister obrony Salwadoru InocenteMontano będzie sądzony w Madrycie za „aktywny udział” w zaplanowaniu i dokonaniu w 1989 roku w Salwadorze morderstwa pięciu hiszpańskich jezuitów.

Liczący dziś 74 lata Montano, który w oczekiwaniu na ekstradycję spędził ponad dwa lata w amerykańskim więzieniu, będzie odpowiadał przed hiszpańskim sądem za morderstwa polityczne popełnione w latach 1980-1992 oraz za stosowanie terroru. 15 listopada Sąd Najwyższy USA odrzucił jego kolejny wniosek o zaniechanie ekstradycji do Hiszpanii.

Najszerzej opisaną z zarzucanych mu zbrodni było zaplanowanie i zorganizowanie 16 listopada 1989 roku napaści na prowadzony przez oo. jezuitów Uniwersytet Środkowoamerykański (UCA) w stolicy kraju, San Salvador. Zamordowano wtedy pięciu hiszpańskich księży jezuitów. Do krwawej rozprawy z jezuitami, wzywającymi do pojednania narodowego w czasie trwającej w Salwadorze wojny domowej, popchnęły członków salwadorskiej kamaryli wojskowej kazania i wykłady tych księży. Nawoływali w nich do zaprzestania rozlewu krwi w wojnie, jaką toczyły między sobą armia i lewicowa partyzantka. Salwadorscy wojskowi oskarżali jezuitów o „lewicowość”.

16 listopada 1989 roku grupa salwadorskich wojskowych dokonała napadu na Uniwersytet Środkowoamerykański, zabijając pięciu duchownych i dwoje świeckich pracowników uniwersytetu. Montano, według hiszpańskiego sędziego prowadzącego sprawę, uczestniczył w zebraniach, w toku których przygotowywano atak na katolicki uniwersytet. Również oskarżony, ale nie wydany dotąd hiszpańskiemu sądowi pułkownik Emilio Ponce wydał rozkaz przeprowadzenia „akcji”. Sąd Krajowy w Madrycie, przed którym stanął w czwartek były salwadorski wiceminister obrony, sądzi zaocznie również 19 byłych salwadorskich wojskowych ściganych za udział w zbiorowym mordzie na katolickich księżach, ale nie jest znane miejsce pobytu oskarżonych; władze Salwadoru nie zgodziły się na ich ekstradycję. 

Fot. pri.org

Hiszpania: morderca jezuitów w więzieniu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze