A distressed vessel discovered by the US Navy (USN) Oliver Hazard Perry Class Guided Missile Frigate USS RENTZ (FFG 46) 300 miles from shore with 90 people on board, including women and children. The RENTZ provided assistance and took the Ecuadorian citizens to Guatemala, from where they would be repatriated. (SUBSTANDARD)

Hiszpania: około 300 migrantów przedostało się do Ceuty

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Około 300 afrykańskich migrantów sforsowało w poniedziałek nad ranem ogrodzenie na granicy marokańsko-hiszpańskiej i zdołało przedostać się do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej – poinformowały lokalne służby ratownicze.

Podczas próby przejścia przez wysoki na ponad sześć metrów parkan 11 osób odniosło rany; mają zostać przewiezione do szpitala. Lokalne telewizje pokazały świętujących swój sukces migrantów; niektórzy wykrzykiwali skierowane ku Bogu podziękowania, inni powtarzali „jestem w Europie!”.

Do zdarzenia doszło trzy dni po tym, jak do Ceuty przez ogrodzenie na granicy przedostało się 498 osób. Już wówczas media informowały, że w lokalnym ośrodku dla migrantów nie ma miejsc dla kolejnych uchodźców. Aby przyjąć migrantów, władze ośrodka wstawiły więcej łóżek w salach wspólnych oraz rozbiły poza budynkiem namioty przeznaczone dla uchodźców.

Poniedziałkowy szturm na granicę był już trzecim w tym roku; 1 stycznia próbę podjęło ok. 1100 migrantów, jednak na terytorium Hiszpanii przedostały się wówczas jedynie dwie osoby.

Według danych agencji UE ds. granic Frontex w całym 2016 roku do obu hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej, Ceuty i Melilli, przedostało się w sumie 1000 migrantów, co było rekordowo niską liczbą.

Hiszpania: około 300 migrantów przedostało się do Ceuty
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze