Hiszpania: pierwsza izba parlamentu przyjęła rządowy projekt legalizacji eutanazji
Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, przyjął w czwartek rządowy projekt ustawy legalizującej w tym kraju eutanazję. Za zatwierdzeniem nowego prawa głosowało w 350-osobowym Kongresie 198 posłów, głównie reprezentantów rządzących krajem socjalistów i polityków koalicyjnego lewicowego bloku Unidas Podemos. Z kolei przeciwnych legalizacji eutanazji było podczas czwartkowego głosowania 138 deputowanych.
Zgodnie z ustawą o poddanie się eutanazji będą mogły wnosić osoby nieuleczalnie chore, a także pacjenci „cierpiący na ekstremalny” ból fizyczny lub psychiczny.
>>> „Życie jest darem, eutanazja – klęską” – dzień postu w Hiszpanii
W trakcie debaty przeciwnicy legalizacji eutanazji, głównie politycy Partii Ludowej i Vox, wskazywali, że projekt ustawy nie zapewnia ochrony najsłabszym obywatelom gwarancji należytego leczenia, ani opieki paliatywnej. Wskazywali też, że paradoksem legalizacji eutanazji jest fakt, że zostaje ona zatwierdzona w okresie epidemii, podczas której rząd oskarżany jest o „liczne zaniedbania prowadzące do zgonów pacjentów”. Socjalistyczni deputowani wskazywali tymczasem, że nowe prawo ma służyć „ograniczaniu cierpienia”, a także niesie ze sobą możliwość „godnej śmierci”.
Choć zatwierdzona przez Kongres ustawa trafi jeszcze do Senatu, ale wiadomo już, że zwolennicy legalizacji eutanazji również w niższej izbie hiszpańskiego parlamentu mają zdecydowaną przewagę.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |