Fot. 美國之音湯惠芸 – https://www.voacantonese.com/a/hk-alliance-june-4th-incident-exhilibition-at-palace-museum-mural-live-q-and-a/3668587.html, Domena Publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106268273

Hongkong: Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający aktywistkę za upamiętnienie masakry z 1989 r.

Sąd Najwyższy Hongkongu uchylił w czwartek wyrok uniewinniający aktywistkę Chow Hang-tung, która została skazana za „podżeganie do udziału” w zakazanym przez władze w 2021 r. czuwaniu rocznicowym w intencji ofiar masakry na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku.

Chow, prawniczka i wiceprzewodnicząca nieistniejącego już Hongkońskiego Sojuszu Wsparcia Patriotycznych Ruchów Demokratycznych w Chinach (HKASPDMC), w styczniu 2022 r. została skazana za „podżeganie do udziału” w czuwaniu w czerwcu 2021 r. Wówczas policja zakazała zgromadzeń, powołując się na ograniczenia związane z pandemią Covid-19.

>>> Hongkong: rozpoczął się „stalinowski proces pokazowy” katolickiego publicysty Jimmiego Lai

Chow przetrzymywana w więzieniu od 2021 r.

Działaczka wniosła sprawę do sądu apelacyjnego, który pod koniec 2022 r. uchylił wyrok, orzekając, że nie można ocenić legalności zakazu wydanego przez policję. Jednak decyzja została zaskarżona do Sądu Najwyższego przez prokuraturę. Sąd Najwyższy ostatecznie orzekł na korzyść prokuratury, przywracając wyrok skazujący przeciwko Chow. Sędzia Roberto Ribeiro przekazał w pisemnym wyroku, że zakaz policji był „wyraźnie proporcjonalnym i uzasadnionym środkiem”.

Fot. Iris Tong – https://www.voachinese.com/a/hk-concern-group-condemning-chinese-authorities-oppression-of-lawyers-20210104/5723976.html, Domena Publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98537422

Chow jest przetrzymywana w więzieniu od września 2021 r., kiedy została oskarżona na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Data rozprawy w tej sprawie nie została jeszcze wyznaczona. W marcu ubiegłego roku Chow została skazana na 4 i pół miesiąca więzienia w związku z innymi zarzutami.

Upamiętnienie ofiar masakry na Placu Tiananmen

Sojusz HKASPDMC przez 30 lat organizował czuwania przy świecach w intencji ofiar masakry na Placu Tiananmen z 4 czerwca 1989 roku, kiedy to wielomiesięczne demonstracje studenckie zostały brutalnie stłumione przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą. Szacuje się, że setki, a może nawet tysiące osób poniosło śmierć tego dnia. W Chinach kontynentalnych jest to temat objęty całkowitą cenzurą.

W latach 2020-2022 władze zakazały czuwań również w Hongkongu, uzasadniając to pandemią Covid-19. W ub.r., choć obchody nie były formalnie zakazane, władze przestrzegały przed organizowaniem wydarzeń, które mogły naruszać ustawę o bezpieczeństwie narodowym z 2020 r. Policja zatrzymała 23 osoby pod zarzutem „naruszanie spokoju publicznego”, a w Victoria Park, gdzie zwykle miały miejsce czuwania, prorządowe grupy zorganizowały wydarzenie rozrywkowe.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze