Hubert Piechocki: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia, opowiada o pracy kapelana szpitalnego. Beata Zajączkowska odnosi się za to do najnowszej encykliki papieża Franciszka Fratelli tutti. „Budowanie bardziej braterskiego i przyjaznego społeczeństwa jest konieczne, jeśli nie chcemy zostać przytłoczeni przez wojny, nienawiść, przemoc i obojętność. Tę drogę Franciszek wyznacza w swej nowej encyklice Fratelli tutti. Słowem kluczowym jest w niej szeroko pojęty dialog” – pisze autorka.
Idziemy
Tygodnik „Idziemy” podejmuje temat stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Opowiada o nich prezes Fundacji, ks. Dariusz Kowalczyk. „Nasza Fundacja oferuje nie tylko stypendium, ale i szeroko pojęty wymiar formacyjny. Człowiek jest drogą Kościoła. Papież Franciszek prosi nas, abyśmy tworzyli życiodajne środowiska wzrostu. To próbujemy robić” – mówi duchowny. Znajdziemy tez artykuł poświęcony kobietom pijącym w trakcie ciąży napoje alkoholowe. „Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla płodu, tymczasem pije co czwarta ciężarna. „Kieliszek wina dla lepszej morfologii” to mit, podobnie jak myślenie, że piwo to nie alkohol” – czytamy.
Niedziela
Bohaterem najnowszego numeru „Niedzieli” jest Carlo Acutis, który za kilka dni stanie się błogosławionym Kościoła katolickiego. Czasopismo przybliża postać tego niezwykłego 15-latka. O Carlo opowiada m.in. Antonia Salzano, matka przyszłego błogosławionego. „Boga odkryłam dzięki Carlo, wcześniej byłam w kościele tylko z okazji Pierwszej Komunii św., bierzmowania i ślubu” – opowiada kobieta. W numerze znajdziemy też rozmowę z abp. Henrykiem Hoserem, wizytatorem apostolskim w Medjugorie. Hierarcha opowiada o specyfice duszpasterskiej tego miejsca oraz o tym, jak Medjugorie radzi sobie w czasach pandemii.
Przewodnik Katolicki
Na łamach „Przewodnika Katolickiego” o. Dominik Jurczak, dominikanin, opowiada o Komunii na rękę w tradycji Kościoła. „(…) spory, które toczą się na naszych oczach, zasadniczo nie odnoszą się do dogmatu, lecz koncentrują się niemal wyłącznie na formie. I tak ścierają się ze sobą przedstawiciele rozmaitych opcji, w niekończących się polemikach przerzucając się argumentami: forma nadzwyczajna czy zwyczajna (Msza trydencka czy Msza posoborowa), Komunia św. na klęcząco czy w postawie stojącej, na rękę czy do ust. Przykłady można mnożyć” pisze liturgista. Tygodnik publikuje też rozmowę z Joanną Piątek-Perlak, psychologiem, poświęconą towarzyszeniu rodzicom po stracie dziecka. „Nikt nie pociesza drugiej osoby: umarł ci ojciec, nie martw się, masz jeszcze matkę lub: umarł ci mąż, nie martw się, jeszcze będziesz szczęśliwa. Takich błędów nikt nie popełnia, a kobiety, które straciły dziecko i chcą je opłakać, pożegnać, świat pociesza hasłem: jeszcze będziesz miała następne” mówi rozmówczyni „Przewodnika Katolickiego”.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy szerokie omówienie badań ks. Krzysztofa Pawliny, które dotyczą mężczyzn wstępujących do polskich seminariów duchownych. „Kandydaci do seminariów są dziećmi świata, który odchodzi w przeszłość. Czy już jako duchowni uniosą reformę Kościoła?” – z odpowiedzią na to pytanie mierzy się Maciej Muller. Poza tym znajdziemy też dwa artykuły poświęcone szkolnictwu wyższemu. Marcin Napiórkowski pisze, że „cyfrowy uniwersytet trzeba wymyślić na nowo”. Za to prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, zwraca uwagę na to, że „uczelnia jest ostatnia niezależną instytucją publiczną, która nam została. Autonomia jednostki, swobody obywatelskie i polityczne, jakie tu panują, są nieporównywalne z tymi gdzie indziej”. Oddechem może być dla czytelników tekst „Do samolotu byle jakiego”, w którym przeczytamy o naszych marzeniach o lataniu i o tym, jak bardzo zmieniła je pandemia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |