Fot. pixabay

Ile dni tak naprawdę ma Wielki Post? 

Wielki Post to czterdziestodniowy czas przygotowania przed świętami Wielkanocy. Jest to nawiązanie do czasu, jaki Jezus spędził na pustyni, gdzie modlił się i był poddawany pokusom Szatana. Czy jednak jest to dokładnie 40 dni? 

 

Sprawa jest nieco skomplikowana. Większość ludzi uważa, że Wielki Post trwa od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty. Jakby spojrzeć w kalendarz, zobaczymy jednak 46, a nie 40 dni. Skąd to wynika? Odpowiedź wydaje się prosta – usuwamy z tego okresu sześć niedziel i wszystko się zgadza. Niedziela staje się więc „dniem wolnym od postu”. Czy aby na pewno? 

 

Ta teoria ma dwie luki 

Po pierwsze, Wielki Post kończy się nie w Wielką Sobotę, a w Wielki Czwartek. Trzy dni poprzedzające Wielkanoc są odseparowane od czasu pokuty. Nazywamy je Triduum Paschalnym. Biorąc to pod uwagę, Wielki Post liczyłby 37 dni po odliczeniu niedziel. Nadal się nie zgadza. Jakie jest więc rozwiązanie? 

Tutaj należy wskazać tą drugą lukę – niedziela też jest częścią Wielkiego Postu. Nawet kalendarz liturgiczny wymienia pierwszą czy drugą niedzielę Wielkiego Postu. W takim razie mamy 37 dni od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku oraz sześć niedziel, co daje 43 dni. To wciąż nie równe 40… 

 

Przenośnia 

Prawda jest dość przewrotna. Czterdziestodniowy Post to metafora. W ciągu wieków długość okresu pokuty nieznacznie się różniła zależnie od przyjętej praktyki. Właśnie to jest źródłem powstałych nieporozumień. Na Soborze w Nicei (325 r.) mówiło się o „quadragesima paschae”, czyli modelowych 40 dniach przed Wielkanocą. Wielki Post zaczynał się w szóstą niedzielę przed Wielkanocą i kończył w Wielki Czwartek. Sprawa nieco się skomplikowała, kiedy pojawiła się Środa Popielcowa oraz Triduum Paschalne jako ten czas „odseparowany” od okresu pokuty. Było to około XI w., czyli Kościół istniał już dobre tysiąc lat. 

W Wielkim Poście nie jest najważniejszy dokładny czas jego trwania. Skupić się należy przede wszystkim na wyciszeniu, chęci poprawy i oczekiwaniu na przyjście zmartwychwstałego Chrystusa. 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze