Indie: władze Kaszmiru zablokowały sieci społecznościowe

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Władze indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir nakazały w środę zablokowanie na miesiąc sieci społecznościowych, dokonując bezprecedensowego posunięcia w tym wstrząsanym przemocą regionie. Zakaz dotyczy m.in. Facebooka, Twittera i sieci WhatsApp.

Dostawcom internetu nakazano, aby „żadne wiadomości nie były nadawane w sieciach społecznościowych w dolinie Kaszmiru, ze skutkiem natychmiastowym, przez okres miesiąca lub do odwołania” – głosi oświadczenie.

Według władz usług tych nadużywają „elementy antynarodowe i antyspołeczne”, które wykorzystują je do szerzenia „podburzających” treści i wiadomości.

W Kaszmirze indyjskim panuje duże napięcie od 9 kwietnia, kiedy policja i siły paramilitarne zabiły osiem osób w starciach podczas wyborów lokalnych.

Od tego czasu wiele osób zostało rannych podczas licznych starć sił bezpieczeństwa z manifestującymi studentami i uczniami, ciskającymi kamieniami. Władze nakazały tymczasowe zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach.

Kaszmir jest podzielony na części pakistańską i indyjską; od czasu podziału Indii w 1947 Delhi i Islamabad toczą spór o kontrolę nad tym obszarem. Od ponad 60 lat Kaszmir jest punktem zapalnym. Większość jego mieszkańców stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość lub przyłączenie się do muzułmańskiego Pakistanu.

W konflikcie w indyjskim Kaszmirze w ubiegłym roku, który był jednym z najbardziej niespokojnych od lat 90., zginęło ponad 90 osób.

foto. EduardoWoo/flickr.com

Indie: władze Kaszmiru zablokowały sieci społecznościowe
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze