Na czas święta Id-al-Adha Izrael zawiesi ograniczenia w podróżach Palestyńczyków

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na czas muzułmańskiego święta Id-al-Adha (21-24 sierpnia) Izrael zawiesi ograniczenia dotyczące poruszania się Palestyńczyków na okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu; będą oni mogli również wyjeżdżać do Jerozolimy zachodniej.

„Palestyńczycy w każdym wieku mieszkający w Judei i Samarii będą mogli składać w czasie święta Id-al-Adha wizyty rodzinne w Izraelu” – ogłosił COGAT, wojskowy organ izraelski sprawujący władzę okupacyjną. Wstęp na Wzgórze Świątynne w starej części Jerozolimy, trzecie co do znaczenia święte miejsce dla muzułmanów i pierwsze dla judaizmu, będą mieli żonaci mężczyźni powyżej 50 lat i kobiety od lat 40. Izrael okupuje wzgórze od 1967 roku.

Według komunikatu, krewni mieszkający za granicą mogą w czasie świąt przyjeżdżać z wizytami do swych rodzin na Zachodnim Brzegu, a w Strefie Gazy będą mogli odwiedzać „krewnych pierwszego stopnia”. Ponadto mieszkańcom Zachodniego Brzegu zostanie udostępnione lotnisko Ben Guriona w Izraelu, aby mogli z niego podróżować; na co dzień nie mają dostępu do tego portu lotniczego. Izrael kontroluje granicę Palestyny od czasu wojny sześciodniowej z 1967 roku, w wyniku której okupował wschodnią Jerozolimę uważaną przez Palestyńczyków za ich stolicę oraz Zachodni Brzeg Jordanu i Gazę.

Licząca prawie trzy miliony palestyńska ludność Zachodniego Brzegu Jordanu może korzystać na co dzień w podróżach za granicę z przejścia Allenby na granicy z Jordanią, również kontrolowanego przez izraelską policję.

Zobacz także
Wasze komentarze