Indonezja: silne trzęsienie ziemi na wyspie Celebes. Co najmniej 34 zabitych, setki rannych
Poprzedni bilans mówił o co najmniej trzech zabitych.
Kilkaset osób zostało rannych. Agencja Reutera pisze o ponad 630 poszkodowanych.
Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie. Około 2 tys. osób straciło dach nad głową.
>>> Indonezja: samolot pasażerski rozbił się tuż po starcie. Na pokładzie były 62 osoby
Według amerykańskich służb geologicznych USGS epicentrum trzęsienia znajdowało się 36 km na południe od miasta Mamuju, a ognisko wstrząsów na głębokości 18 km. Następnie doszło do co najmniej 26 wstrząsów wtórnych.
– Według najnowszych informacji w mieście Mamuju zginęło 26 osób – powiedział szef miejscowych służb ds. zarządzania skutkami katastrof Ali Rahman. – Ta liczba może wzrosnąć (…) wiele martwych osób jest pogrzebanych pod gruzami.
W innej miejscowości w regionie Mamuju zginęło osiem osób – powiedział inny przedstawiciel tych służb.
W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu, ratownicy poszukują kilkunastu pacjentów i personelu medycznego zaginionych pod gruzami szpitala. -Szpital jest zniszczony. Zawalił się. W gruzach uwięzieni są pacjenci i personel szpitala, a my jesteśmy w trakcie ich uwalniania – powiedział AFP przedstawiciel ekipy ratunkowej. Liczbę osób uwięzionych pod gruzami oszacował na 10-20, ale nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.
>>> Indonezja: w Papui zamordowano seminarzystę katolickiego
W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób; ok. 170 tys. ludzi straciło dach nad głową.
Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1 zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.
>>> Indonezja: czy szczepienia są moralne? Muzułmanie mają poważne wątpliwości
Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |