epa05685729 Lit candles illuminate the scenery at the re-opened Christmas Market on Breitscheidplatz square in Berlin, Germany, 22 December 2016. An unknown assailant drove a truck into the crowded Christmas market in front of the Kaiser Wilhelm Memorial Church on 19 December evening killing at least twelve people and injuring around 50 more in what authorities said was a deliberate attack. EPA/RAINER JENSEN Dostawca: PAP/EPA.

Inicjatywy wobec śmierci polskiego kierowcy w Berlinie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W związku z atakiem na Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie i zamordowanym w porwanej ciężarówce Łukaszem Urbanem powstaje wiele inicjatyw, które świadczą o tym, jak bardzo waleczna postawa Polaka jest ceniona.

Jedną z nich jest powstała w Niemczech petycja do prezydenta Joachima Gaucka ws. przyznania Orderu Zasługi dla bohaterskiego Polaka autorstwa Constanze Stelzenmueller. Argumentuje się to tym, że Łukasz Urban stracił życie „próbując powstrzymać terrorystę przed najgorszym” posiłkując się ustaleniami, według których Polak walczył ze sprawcą zamachu. Na portalu change.org do czwartku po południu akcję poparło ponad 3300 osób. „Wszyscy Niemcy, nie tylko berlińczycy, mają powód, żeby podziękować jemu, podziękować tym, których pozostawił (żonie i synowi)” – napisano w petycji. Jego postawę nazwano „wielkim znakiem przyjaźni i pojednania” między Niemcami i Polską.

Z kolei w Wielkiej Brytanii zebrano już ponad 55tys. funtów dla rodziny zamordowanego Łukasza. Inicjatorem zbiórki jest brytyjski kierowca David Duncan, którego wstrząsnęły okoliczności śmierci kolegi po fachu. Nie potrafi wyobrazić sobie co czuje jego rodzina, dlatego zdecydował się pomóc w ten sposób. Akcję na stronie GOfundme zaczęto we wtorek i już pierwszego dnia udało się uzyskać 32tys. funtów. DO czwartku wsparło ją ponad 3,8tys. osób. „Żadne pieniądze nie zwrócą Łukasza, ale miejmy nadzieję, że pomogą jego rodzinie w tym, co konieczne” – oznajmił Duncan.

W poniedziałek na jarmarku w Berlinie ciężarówka wjechała w ludzi, zabijając 11 osób i raniąc ok. 50. Dwunastą ofiarą śmiertelną jest polski kierowca, którego ciało znaleziono w szoferce. Wszystko wskazuje na to, że zamachu dokonał 24-letni imigrant z Tunezji Anis Amri, który jest poszukiwany listem gończym w całej Europie.

Fot. PAP/EPA/RAINER JENSEN 

 

Inicjatywy wobec śmierci polskiego kierowcy w Berlinie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze