Fot. Autor nieznany – derivative work of File:Proces_Pileckiego_1948-2jpg.jpgsource of original photo "Głos Ludu" March 1948, Domena publiczna

Instytut Pileckiego zaprasza na Festiwal „Lipcowi”

„Zależy nam, aby pamięć o Obławie Augustowskiej była żywa, nie tylko w regionie, ale w całej Polsce, a w przyszłości – także na świecie” – powiedział Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. Upamiętnienia Obławy Augustowskiej. We wtorek 12 lipca przypada Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Instytut Pileckiego w dniach 9-12 lipca organizuje Festiwal „Lipcowi”, w trakcie którego wystąpią między innymi artyści, historycy, świadkowie historii oraz lokalna społeczność.

W lipcu 1945 r. sowieccy funkcjonariusze podjęli decyzję o przeprowadzeniu w rejonie Augustowa, Suwałk, Sejn i Lipska likwidacji polskiego podziemia. Tamte wydarzenia określane są jako Obława Augustowska. W wyniku tych działań życie straciły co najmniej 592 osoby, zamordowane przez Rosjan. Los ok. 900 osób pozostaje nieznany.

Śladami ofiar

W sobotę 9 lipca w godz. 10:00-16:00 będzie można wziąć udział w pikniku edukacyjnym na Rynku Zygmunta Augusta w Błoniach nad rzeką Nettą. W programie przewidziano m.in. punkt rekonstrukcji cyfrowej starych fotografii, warsztaty z gry „Konspiracja” i spotkania ze świadkami historii. O godz. 20:30 będzie miała miejsce premiera koncertu „Lipcowi”. Na scenie wystąpią: zespół Żurkowski, Swiernalis, Robert Cichy, Meek, Oh Why? Ana Andrzejewska, Olena Yanchuk – Rosava.

W niedzielę 10 lipca o godz. 21:00 w Gibach w Podwórku Augustowskich Placówek Kultury przy Rynku Zygmunta 9 odbędzie się kameralny pokaz filmu dokumentalnego „A może tego nie wolno mówić” w reżyserii Jacka Petryckiego. Reżyser w latach 80. dotarł do rodzin osób zaginionych w Obławie i zebrał ich relacje. Wywiózł taśmy do Anglii, gdzie można było je legalnie wyświetlać.

W poniedziałek 11 lipca zaplanowano spacer śladami ofiar Obławy.

>>> Dr Anna Mandrela o duchowości rtm. Pileckiego: pełna bezgranicznej ufności w Boga

Główne obchody

Główne obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej odbędą się we wtorek 12 lipca. Na godz. 16:00 w Błoniach nad Nettą zaplanowano wernisaż wystawy „LIPCOWI – Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej”. O 17:00 z Błoń w kierunku „Domu Turka” przejdzie Marsz Pamięci Obławy Augustowskiej, o 17:30 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod „Domem Turka”. Wydarzenie zakończy się uroczystą Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego w intencji ofiar Obławy Augustowskiej oraz ich rodzin.

Instytut Pileckiego to miejsce stworzone na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX wieku: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań. W lipcu 2021 r. Instytut Pileckiego wykupił z rąk prywatnych i uratował tzw. „Dom Turka” w Augustowie – dawną siedzibę oraz więzienie NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W tym miejscu wkrótce powstanie Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze