Instytutu Świecki Ochotniczek Księdza Bosko przeżywa złoty jubileusz
Przedstawicielki Instytutu Świeckiego Ochotniczek Księdza Bosko dziękowały na Jasnej Górze za 50 lat działalności w Polsce. Salezjański charyzmat kobiety realizują w świeckiej codzienności, pracując w różnych zawodach i środowiskach.
Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
>>> Młodzież, która zna Biblię lepiej od niejednego z nas [REPORTAŻ]
Serca przepełnione miłością
W homilii bp Kiciński podkreślił, że dzisiaj potrzeba kobiet, które z nadzieją będą patrzyły w przyszłość i będą tego uczyły innych.
– Dzisiaj przeżywamy dramat wojny w Ukrainie, wojna toczy się w wielu innych zakątkach świata. Jest to szczególne wyzwanie dla osób życia konsekrowanego. Osoby, które przybywają do naszej Ojczyzny to przede wszystkim kobiety z dziećmi. Tym bardziej jest to wyzwanie dla Ochotniczek Księdza Bosko, bo waszym charyzmatem jest salezjańskie towarzyszenie ubogim, potrzebującym, a zwłaszcza dzieciom – mówił bp Kiciński.
Życzył członkiniom Instytutu, by na wzór Jezusa i św. Jana Bosko „przechodziły przez współczesne miasta i wioski, niosąc Dobrą Nowinę, poszukiwały zagubionych, czekały na marnotrawnych, karmiły głodnych i przyprowadzały do świątyni”.
– Potrzeba gorących serc przepełnionych miłością, które ogrzeją te trudne czasy – powiedziała Irena, jedna z członkiń Instytutu. Jest on jedną z gałęzi Rodziny Salezjańskiej. Ochotniczki Księdza Bosko łączą w sobie trzy elementy: świeckość, konsekrację i salezjańskość.
Historia
Początki Instytutu Ochotniczek Księdza Bosko sięgają roku 1910, kiedy to pierwsze czternaście kobiet – wychowanek salezjańskiego oratorium w Turynie – wyraziło pragnienie i wolę głębszego zjednoczenia się z duchem i posłannictwem św. Jana Bosko, realizowanym w warunkach życia świeckiego. Kobiety pracowały zawodowo, a w wolnym czasie udzielały się apostolsko, na początku głównie w dziełach wychowawczych sióstr salezjanek. Instytut rozwijał się początkowo we Włoszech i we Francji. Od 1963 r. zaczynają powstawać grupy w innych krajach Europy, a w kolejnych latach również w Ameryce Południowej i w Azji. Pod koniec 2019 r. było ponad tysiąc Świeckich Ochotniczek Księdza Bosko. W Polsce Instytut istnieje od 1972 r.
Istotą życia osób z instytutów świeckich jest oddanie swojego życia Bogu przez złożone śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a jednocześnie pozostanie osobami świeckimi, które żyją i pracują w świecie. Okres formacji Ochotniczek trwa 9 lat i zakończony jest ślubami wieczystymi. Ochotniczki Księdza Bosko pracują one w różnych zawodach, najwięcej jest nauczycielek i katechetek. Angażują się w działalność na rzecz młodzieży i dzieci najczęściej w parafiach lub w świetlicach prowadzonych przez różne stowarzyszenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |