fot. PAP/Artur Reszko

Intensywne opady śniegu w 11 województwach. IMGW ostrzega też przed oblodzeniem

Intensywne opady śniegu wystąpią w aż 11 województwach w Polsce. W niektórych z nich dodatkowo prognozowane są marznące opady śniegu z deszczem oraz oblodzenie – podał w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu aż dla 11 województw w kraju. Śnieg ma spaść w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, a także w południowych powiatach województw: lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Białystok, fot. PAP/Artur Reszko


Największych opadów śniegu należy się spodziewać w pasie przebiegającym przez województwa: dolnośląskie, część łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, po lubelskie. Tam opady zaczęły się w nocy z piątku na sobotę i do wczesnych godzin przedpołudniowych przyrost pokrywy śnieżnej może sięgać nawet 20 centymetrów.  W niektórych z powyższych regionów Instytut zapowiada również marznące opady. Na pewno wystąpią one we wschodnich powiatach woj. dolnośląskiego, na Opolszczyźnie, w północnej części woj. śląskiego, a także w niektórych powiatach w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim. W niektórych powiatach woj. dolnośląskiego, opolskiego i  śląskiego – jak twierdzi IMGW – może natomiast wystąpić oblodzenie na drogach.

Zimowa panorama Tatr widoczna z Polany Głodówka, fot. PAP/Grzegorz Momot

Niebezpiecznie sople

Straż pożarna apeluje do administratorów i właścicieli budynków o odśnieżanie dachów i usuwanie z nich zwisających sopli i nawisów śniegowych, które mogą być zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia. Śnieg zalegający na dachach jest groźnym obciążeniem dla jego konstrukcji nośnej. „Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych” – wyliczają strażacy. Również niebezpieczne dla zdrowia i życia są lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Przypomniał, że obowiązek ten spoczywa na administratorach i właścicielach budynków. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze.

 
 
Galeria (25 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze