fot. unsplash

W Polsce jest więcej zakonników czy zakonnic?

Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, to zgodnie z decyzją Jana Pawła II od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Polsce jest 31 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, zakonników, członków instytutów, dziewic konsekrowanych i wdów oraz pustelników i pustelnic.

„Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła, jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego” – napisał papież Jan Paweł II w wydanej w roku 1996 posynodalnej adhortacji apostolskiej „Vita consecrata” o życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i świecie.

fot. cathopic

Dzięki profesji rad ewangelicznych charakterystyczne przymioty Jezusa — dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo — stają się w pewien swoisty i trwały sposób widzialne w świecie, a spojrzenie wiernych zwraca się ku tajemnicy Królestwa Bożego, które już jest obecne w historii, ale w pełni urzeczywistni się w niebie. (Jan Paweł II w adhortacji „Vita consecrata”)

Zgromadzenia żeńskie

W Polsce jest 105 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyją 16 tys. 764 siostry w 2071 domach zakonnych obecnych we wszystkich diecezjach. Ponadto 1 866 sióstr pracuje poza granicami Polski – z tego na Wschodzie jest 300 zakonnic, w krajach misyjnych 662 siostry, zaś reszta – 1062 posługuje w innych krajach – informuje Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Najwięcej sióstr pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 347, w Ameryce Łacińskiej – 177, w Azji i Azji Mniejszej – 131, zaś na terenie Oceanii 7 – wynika ze statystyk Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2020 r. Wśród żeńskich zgromadzeń zakonnych najwięcej sióstr pracuje na misjach ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi – 56. Zgromadzenie Służebnic Ducha Świętego nazywane werblistkami ma – 46 sióstr na misjach, Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety – 44, zaś Siostry Misjonarki Miłości – 34.

>>> W jaki sposób osoby konsekrowane w Polsce walczą z pandemią?

siostra, zakonnica, kaplica

fot. Unsplash

W związku z wieloma charyzmatami zakonnymi osoby konsekrowane pracują w różnych miejscach. „Najwięcej sióstr – 2025 zajmuje się katechizacją dzieci i młodzieży. Blisko 1600 zakonnic pracuje w placówkach służby zdrowia jako lekarki, pielęgniarki, położne, a także w środowiskowych i parafialnych zakładach i ośrodkach opieki, zaś około 1180 pracuje w zakrystiach.

Zgromadzenia męskie

Według danych z 31 grudnia 2019 r. Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce zrzeszającej 59 zgromadzeń w Polsce jest 11 173 zakonników. W kraju przebywa ich 8182, zaś za granicą pracuje 2991. Wśród nich są zarówno zgromadzenia czynne, jak i kontemplacyjne np. kameduli. Wśród zakonów i zgromadzeń zakonnych najliczniejsi są franciszkanie – 1233 zakonników, salezjanie – 992, franciszkanie konwentualni – 926 i pallotyni – 592. Jezuitów jest 586, dominikanów – 439, redemptorystów – 413, karmelitów – 65, a benedyktynów – 58.

oblaci, fot. Justyna Nowicka

W krajach misyjnych pracuje 879 zakonników. „Najwięcej posługuje ich w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 395. W Afryce i na Madagaskarze jest 288 zakonników z Polski, zaś w Azji i Azji Mniejszej 142. W Oceanii jest ich 43, a w Ameryce Północnej posługuje 11 zakonników – wynika ze statystyk Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2020 r. Wśród zgromadzeń zakonnych najwięcej misjonarzy mają werbiści – 167. Następnie są Franciszkanie Konwentualni – 80, Franciszkanie – 73, Pallotyni – 62, oraz Salezjanie – 63.

>>> Te zakonnice łączą modlitwę z… produkcją sera. Poznaj ich niezwykłą historię

We wszystkich klasztorach kontemplacyjnych w Polsce jest ok. 1270 mniszek, które mieszkają w 83 domach zakonnych. Z tego 6 klasztorów, w których żyje 60 mniszek – nie należy do Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. Wszystkie klasztory należą do 13 rodzin zakonnych. Inną formą życia konsekrowanego są instytuty świeckie. Obecnie w Polsce jest ich 34 i żyje w nich ponad 1000 osób, z czego większość stanowią instytuty żeńskie. Instytut Świętej Rodziny ma dwa autonomiczne kręgi – mężczyzn, do którego należą kapłani i mężczyźni konsekrowani oraz krąg kobiet. Według danych statystycznych za rok 2020, w Polsce żyje także 338 dziewic konsekrowanych, 361 wdów poświęconych Bogu, 3 wdowców, 1 pustelnik i 8 pustelnic. Są to formy istniejące w Kościele od pierwszych wieków. Zanikły wraz z powstaniem zakonów. Po Soborze Watykańskim II widać ich wyraźne odrodzenie. W archidiecezji warszawskiej posługuje obecnie ok. 2 tys. sióstr zakonnych żyjących w 70 żeńskich zgromadzeniach zakonnych i ok. 500 zakonników z 36 zgromadzeń zakonnych, a także członkowie instytutów świeckich – 14 żeńskich i dwa męskie, oraz 34 dziewice konsekrowane i 8 wdów poświęconych Bogu. Na terenie diecezji warszawsko-praskiej jest 65 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 17 zgromadzeń męskich.

fot. unsplash

Tegoroczne obchody

Tegoroczne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Warszawie rozpoczną się już dzisiaj (w sobotę 30 stycznia) o godz. 17.00 w kościele Matki Bożej Jerozolimskiej przy ul. Łazienkowskiej 14, gdzie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej nieszpory i msza św. o godz. 18.30. W niedzielę 31 stycznia eucharystię o godz. 9.00 w bazylice Świętego Krzyża odprawi przewodniczący KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński. Centralne obchody odbędą się 2 lutego. Mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński, zaś w stołecznej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela o godz. 16.00 będzie przewodniczył bp. pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze