fot. EPA/VATICAN MEDIA

Irak: chrześcijanie ewangelikalni proszą papieża o pomoc. Chodzi o uznanie prawne

Chrześcijanie ewangelikalni w Iraku poprosili papieża Franciszka o pomoc w uzyskaniu prawnego uznania w tym kraju. Ujawnił to portal Christianity Today w dniu rozpoczęcia papieskiej wizyty w Iraku 5 marca. Już dwa lata temu Światowy Alians Ewangeliczny złożył w tej sprawie raport w Komitecie Praw Człowieka ONZ.

Według Mahera Dawouda, stojącego na czele Towarzystwa Generalnego Irackich Krajowych Kościołów Ewangelicznych (GSINEC), inne Kościoły chrześcijańskie ich nie chcą w tym kraju i „oskarżają o wszystko”. – Ale jesteśmy Kościołami obecnymi na całym świecie. Dlaczego więc rząd nie miałby przyznać nam praw? – pyta Dawoud. Wyjaśnił, że choć wspólnoty ewangeliczne mogą sprawować nabożeństwa, to nie wolno im udzielać ślubów, organizować pogrzebów i utrzymywać kontaktów z władzami. Nie mogą również posiadać nieruchomości, kont bankowych i wydawać publikacji religijnych. Nie otrzymują też zaproszeń na oficjalne wydarzenia, takie jak np. wizyta papieża.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Dawoud wysłał więc list do Watykanu w imieniu chrześcijan ewangelicznych z prośbą, by papież wstawił się za nimi u władz Iraku, a także w tamtejszym Kościele katolickim. Liczba chrześcijan ewangelicznych w Iraku szacowana jest na 250 tys. wśród 40 mln mieszkańców kraju, którzy w 97 proc. są muzułmanami.

GSINEC skupia siedem wspólnot kościelnych: baptystów, zielonoświątkowców, Kościół Nazarejczyka, Kościół Przymierza, Zgromadzenia Boga i ewangelików ormiańskich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze