irak

fot. EPA/MURTAJA LATEEF

Irak: co najmniej 73 osoby zabite, ponad 3 tys.rannych w protestach

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Bilans ofiar śmiertelnych trwających od wtorku antyrządowych protestów w Iraku wzrósł do 73; są to głównie demonstranci. Ponad trzy tysiące osób zostało rannych – podała w sobotę rządowa komisja praw człowieka.

Wśród ofiar śmiertelnych demonstracji w Bagdadzie i w wielu regionach, głównie szyickich na południu kraju, jest co najmniej sześciu policjantów. Zatrzymano ponad 200 uczestników protestów.

W stolicy zniesiono godzinę policyjną, na ulice miasta w sobotę wrócił normalny ruch.

>>> Chrześcijaństwu na Bliskim Wschodzie grozi wyginięcie

W rozpoczętych we wtorek protestach Irakijczycy sprzeciwiają się korupcji rządzących, szerzącemu się bezrobociu czy zastojowi w dziedzinie ważnych inwestycji. Około 25 proc. młodych Irakijczyków nie ma pracy.

Napięcie wywołane bezrobociem oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej utrzymuje się w Iraku od dłuższego czasu. Władze są oskarżane o korupcję blokującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonane zostało dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS).

Uczestnicy niektórych demonstracji domagają się ustąpienia rządu premiera Adila Abd al-Mahdiego, który powstał jako gabinet technokratów. Miał stawić czoło dotkliwym problemom gospodarczym Iraku.

Zobacz także
Wasze komentarze