Irak, Mosul

Mała dziewczynka na ulicach Mosulu

Chrześcijaństwu na Bliskim Wschodzie grozi wyginięcie

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Przyszłość wspólnot chrześcijańskich w Syrii i Iraku jako zagrożona. W obu krajach, w wyniku ucieczki przed wojną domową i przemocą ze strony muzułmańskich fundamentalistów, liczba chrześcijan znacznie zmalała.

Irak

To zatrważające wyniki opublikowane przez Niemieckie Towarzystwo Narodów Zagrożonych. W Iraku pozostało już tylko 150 tys. chrześcijan, czyli około 0,4% miejscowej ludności, podczas gdy przed pierwszą wojną w Iraku (1991 r.) stanowili oni 10%, a po rozpoczęciu drugiej w 2003 ich odsetek zmniejszył się do 5%.

Syria

Według raportu, w Syrii żyje tylko od 500 do 700 tys. chrześcijan, co oznacza spadek o 50% w porównaniu ze stanem z 2010 r. Wielokrotnie znajdowali się oni między frontami armii syryjskiej a grupami opozycyjnymi, w tym uzbrojonymi islamistami, częściowo popieranymi przez Turcję, poddawani są brutalnemu prześladowaniu, egzekucjom, morderstwom i gwałtom. Według GfbV, reżim prezydenta Baszara al-Assada przyznaje chrześcijanom prawo do wolności wyznania, dlatego większość z nich woli zwycięstwo wojsk rządowych nad opozycją zdominowaną przez radykalne muzułmańskie Bractwo Muzułmańskie.

Widok na gruzy kościoła Tal Nasri w dolinie Chabur na północy Syrii, fot. MURTAJA LATEEF, PAP/EPA.

Zostawieni sami sobie?

Zachód musi wesprzeć siły opozycyjne, chcąc aktywnie chronić mniejszości – twierdzi GfbV i przypomina, że obrońcy praw człowieka ostro krytykują Kościoły chrześcijańskie na Zachodzie, które de facto zostawiły na lodzie swoich prześladowanych braci i siostry. Od czasu obalenia Saddama Husajna w Iraku w 2003 chrześcijanie nieustannie cierpią z powodu porwań i morderstw dokonywanych przez islamistyczne bandy terrorystyczne. Od 2003 r. zginęły tam tysiące wyznawców Chrystusa. Według raportu co najmniej 70 kościołów zostało całkowicie albo częściowo zniszczonych przez zamachy bombowe. Spośród dawnych 500 kościołów w Iraku tylko 57 jest obecnie otwartych. Państwo prawie nie chroni chrześcijan, ale promuje islamizację kraju na drodze prawnej i przez politykę edukacyjną. Wielu członków mniejszości religijnych planuje opuszczenie kraju.

Kurdystan

Raport wskazuje również na znaczną dyskryminację chrześcijan w Autonomicznym Regionie Irackiego Kurdystanu. Mimo że terrorystyczne „Państwo Islamskie” zostało wyparte z Równiny Niniwy, to większość wysiedlonych stamtąd chrześcijan nie może wrócić do swoich domów, ponieważ brakuje im środków na odbudowę swoich domów. W prastarych wioskach chrześcijańskich coraz więcej muzułmanów osiedla się i grozi wypędzeniem chrześcijan. „Aby powstrzymać te tendencje, chrześcijanie muszą pilnie zaangażować się w proces podejmowania decyzji dotyczących przyszłości Iraku. Potrzebują również pomocy finansowej, aby promować swój język i kulturę” – czytamy w raporcie.

Ewakuacja z dzielnicy al-Waer w Syrii.
Fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

GfbV domaga się ponadto „politycznej reprezentacji” dla wspólnoty chrześcijańskiej na Równinie Niniwy. W tym celu rząd centralny w Bagdadzie i regionalny rząd kurdyjski muszą uzgodnić, komu podlega ten region.

Syria wciąż jest piekłem

W Syrii ponad 23 tys. osób otrzymało już pomoc w ramach akcji „Otwarte Szpitale”. Jest to zainicjowany dwa lata temu program darmowej opieki zdrowotnej dla ofiar wojny w trzech katolickich szpitalach w tym kraju: dwóch w Damaszku i jednym w Aleppo. Pomysłodawcą jest nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari. „Otwarte Szpitale” są wciąż pełne ludzi, czekających na pomoc w długich kolejkach. „Bez tej akcji humanitarnej tysiące ludzi nie miałyby szans na jakąkolwiek pomoc medyczną. 95 proc. pacjentów to muzułmanie” – wskazuje kard. Zenari. Hierarcha zauważa, że przewrotność konfliktu w Syrii polega m.in. na tym, że atakowane są struktury medyczne. W całym kraju zniszczonych zostało 54% wszystkich szpitali i przychodni. „Od początku tego roku zabitych zostało aż 700 pracowników humanitarnych, a 30 placówek medycznych zostało zniszczonych. Nasze szpitale są najbardziej niebezpiecznymi miejscami na świecie. Syria wciąż jest piekłem” – mówi nuncjusz apostolski w tym kraju.

kard. Zenari, fot. Vatican News

„Wielu wydaje się, że wojna się skończyła, ale my jesteśmy świadkami kolejnej eskalacji przemocy, z tym, że coraz mniej interesuje to już wspólnotę międzynarodową” – podkreśla kard. Zenari. Zauważa, że reflektory uwagi nad Syrią „zostały przygaszone” stąd konieczność przypominania o tragedii tego kraju. Wskazuje zarazem na przemilczany dramat dzieci, który nazywa „rzezią niewiniątek”. Cena, jaką płacą najmłodsi, jest naprawdę wysoka. „Codziennie kolejne niewinne dzieci giną, doznają trwałych okaleczeń i muszą współżyć z wojenną traumą” – alarmuje nuncjusz apostolski w Syrii.

Zobacz także
Wasze komentarze