epa05689777 Afghan security officials remove a damaged vehicle believed to belong to Afghan Member of Parliament Fakuri Beheshti, after a bomb explosion in Kabul, Afghanistan, 28 December 2016. At least five persons were injured when a bomb planted on a roadside exploded and targeted a vehicle that Afghan MP Fakuri Beheshti was traveling in. EPA/JAWAD JALALI Dostawca: PAP/EPA.

Irak: eksplozje Bagdadzie; co najmniej 21 zabitych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dwie bomby eksplodowały w sobotę na zatłoczonym targu w centrum stolicy Iraku, zabijając co najmniej 21 osób i raniąc ponad 40 – poinformowała lokalna policja i źródła medyczne. Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.

Jednak w przeszłości Bagdad był wielokrotnie celem ataków terrorystycznych dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Policja relacjonuje, że do wybuchów doszło w czasie porannego szczytu w pobliżu sklepów z częściami zamiennymi do samochodów. Jedną z bomb zdetonował zamachowiec samobójca – powiedział agencji Reutera przedstawiciel ministerstwa spraw wewnętrznych Iraku.

Irackie wojska od 17 października prowadzą ofensywę mającą na celu odbicie Mosulu z rąk IS. W czwartek władze ogłosiły rozpoczęcie drugiej fazy tej operacji, polegającej na opanowaniu wschodniej części miasta.

Choć iracki premier Hajder al-Abadi zapowiadał, że Mosul będzie odbity do końca roku, postęp operacji jest wolniejszy. Tłumaczy się to troską o bezpieczeństwo mieszkańców Mosulu, którzy w większości pozostali w mieście. Wcześniej spodziewano się, że zdecydują się oni opuścić swoje domy. We wtorek Abadi zapowiedział, że do wyparcia IS z Iraku potrzeba jeszcze trzech miesięcy.

Szacuje się, że Mosulu, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęły siły koalicji liczące 100 tys. żołnierzy. Mimo to IS nadal jest zdolne do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju, a nawet w jego stolicy, Bagdadzie.

Irak: eksplozje Bagdadzie; co najmniej 21 zabitych
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze