epa05704599 People look at the damage while smoke still billows from damaged vehicles and market stands at the Alwa fruit and vegetable market in Sadr City, on the outskirts of Baghdad, Iraq, 08 January 2017. At least 12 people were killed and more than 20 others injured when a car bomb exploded on the market in the Shiite neighborhood, media reports say. The so-called ‚Islamic State’ (IS) reportedly has claimed responsibility for the attack. Sadr City has been the scene of several attacks in the past weeks. EPA/STRINGER Dostawca: PAP/EPA.

Irak: co najmniej 48 zabitych w zamachu bombowym w Bagdadzie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 48 osób zginęło, a 55 zostało rannych w czwartek w wybuchu samochodu pułapki na południu Bagdadu – podały służby bezpieczeństwa i źródła medyczne. Jest to najkrwawszy w tym roku atak w Iraku. Odpowiedzialność wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

Jak poinformowały źródła w służbach bezpieczeństwa, samochód był zaparkowany na ruchliwej ulicy, gdzie znajduje się mnóstwo garaży i komisów z używanymi samochodami, na południowym zachodzie irackiej stolicy.

Według lekarzy liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, gdyż wielu rannych jest w stanie krytycznym.

Agencja Reutera zauważa, że czwartkowy zamach jest już drugim w tym tygodniu atakiem na giełdę samochodową, co sugeruje, że IS łatwiej jest pozostawiać samochody wyładowane ładunkami wybuchowymi w miejscach, gdzie zaparkowane są setki samochodów.

W środę co najmniej 15 osób zginęło, a 50 odniosło rany, gdy zamachowiec samobójca zdetonował załadowaną materiałem wybuchowym ciężarówkę w znanej jako Miasto Sadra peryferyjnej szyickiej dzielnicy Bagdadu. Atak miał miejsce na zatłoczonej ulicy pełnej garaży i placówek handlujących używanymi samochodami.

Państwo Islamskie nasiliło w ubiegłym roku ataki terrorystyczne przeciwko irackim szyitom, co było reakcją na wyparcie tego sunnickiego ugrupowania zbrojnego z większości miast, jakie zajęło w Iraku w 2014 roku.

Irak: co najmniej 48 zabitych w zamachu bombowym w Bagdadzie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze