Irak: żołnierz z odziału Peshmkergów po odbisciu miasta z rąk ISIS

Irak: wyzwolono wschodnie rejony Mosulu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dowódca irackich sił specjalnych ogłosił w środę, że jego żołnierze przejęli z rąk Państwa Islamskiego (IS) kolejne rejony we wschodniej części Mosulu. Pod kontrolą wojska znajduje się już prawie cała ta część miasta. Mosul to trzecie największe miasto Iraku.

Doborowa iracka jednostka antyterrorystyczna CTS przejęła kontrolę nad wschodnim brzegiem rzeki Tygrys, która dzieli miasto od północy na południe – powiedział dziennikarzom w Mosulu generał Talib Szagati.

Oddziały wojskowe zwalczają jeszcze dżihadystów z IS w północno-wschodnich dzielnicach miasta – podała armia.

W niedzielę irackie siły specjalne poinformowały, że oswobodziły z rąk IS uniwersytet w Mosulu, co było uważane za ważny cel strategiczny. Jego realizacja pozwoliła na prowadzenie dalszych ataków w kierunku rzeki Tygrys i zachodniej części miasta, która nadal jest w rękach IS.

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. Szacuje się, że miasta, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów.

Irak: wyzwolono wschodnie rejony Mosulu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze