epa05599713 A damaged house in a street of the formerly IS held town of Bartila, two days after its liberation, some 27 km East of Mosul, Iraq, 23 October 2016. Iraqi forces on 23 October allowed some journalists to enter one section of the town of Bartila after clearing its main streets of mines. While North of Mosul battles continues in nearby Qarqosh, Bashika, and some villages around Bartila. EPA journalists reported air strikes by F16 jets on various positions while sound of explosions of various IED (Improvised Explosive Device) kept roaring every now and then during the short visit to the ghost town. EPA/AMEL PAIN Dostawca: PAP/EPA.

Irak: zamachy w dwóch miastach; zginęło co najmniej 21 osób

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zamachowcy-samobójcy zdetonowali w niedzielę w dwóch irackich miastach materiały wybuchowe ukryte w karetkach pogotowia i zabili co najmniej 21 osób – podały lokalne władze. Do zamachów doszło w środkowej części kraju, w miastach Tikrit i Samarra.

Ataki terrorystyczne przeprowadzono w trakcie trwającej operacji wojsk irackich, która ma na celu odbicie z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) Mosulu.

W Tikricie zamachowiec wysadził w powietrze karetkę pogotowia w godzinach porannych, kiedy ruch na ulicach był duży. Według lokalnych władz i służb medycznych w zamachu zginęło 13 osób.

Do drugiego ataku doszło na parkingu przed szyickim meczetem al-Askari w Samarze (tzw. Złotym Meczetem). Dla szyitów jest to jedno z najświętszych miejsc, do którego przybywają liczni pielgrzymi. W tym zamachu zginęło co najmniej osiem osób.

Władze obu miast ogłosiły godzinę policyjną w obawie przed kolejnymi atakami.

Od 17 października irackie siły bezpieczeństwa i kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) prowadzą ofensywę na Mosul, będący ostatnim bastionem IS w Iraku. Z powietrza wspiera ich koalicja pod dowództwem USA. W sobotę do walk o miasto włączyły się proirańskie szyickie milicje w Iraku; chodzi o odcięcie drogi między Mosulem a Ar-Rakką – głównym bastionem IS w Syrii.

Irak: zamachy w dwóch miastach; zginęło co najmniej 21 osób
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze