epa05730374 A rescue worker stand in the middle of the collapsed iconic Plasco building in Tehran, Iran, 19 January 2017. Media reported that the major Plasco commercial building in Tehran has collapsed after hours of a severe fire, according to Iranian state media. At least 30 firefighters have died after being trapped on the upper floors of the building. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH Dostawca: PAP/EPA.

Iran: 30 strażaków zginęło w zawalonym wieżowcu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 30 strażaków zginęło w czwartek pod gruzami wieżowca, który zawalił się w centrum Teheranu, gdy trwało tam gaszenie wielkiego pożaru – poinformowała irańska telewizja Press TV. 17-kondygnacyjny budynek wcześniej ewakuowano.

W sumie w akcji gaszenia pożaru brało udział ok. 200 strażaków – podała telewizja. Nie wiadomo, ilu z nich było w środku w chwili katastrofy – irańskie media mówią o dziesiątkach strażaków. Wcześniej oficjalna agencja prasowa IRNA informowała o co najmniej 38 rannych osobach.

Według Press TV, pod gruzami są uwięzieni ludzie. Agencja prasowa Fars przekazała, że w budynku przed zawaleniem mogło być nawet 300 osób. Trwa akcja ratunkowa. Na miejsce przysłano kilkadziesiąt karetek pogotowia.

Katastrofę budowlaną pokazała na żywo telewizja publiczna prowadząca transmisję z trwającej od wielu godzin akcji gaszenia pożaru, który wybuchł z nieznanych powodów na dziewiątym piętrze wieżowca i szybko rozprzestrzenił się aż do najwyższych kondygnacji. Budynek zawalił się w kilka sekund, a okolice spowiły kłęby dymu. Jeden ze świadków cytowanych przez Reutersa powiedział, że przypominało to „sceny jak z horroru”.

Plasco Buiding został wzniesiony w 1962 roku i był wówczas najwyższym budynkiem w irańskiej stolicy. Mieścił głównie popularne centrum handlowe, a także firmy z branży odzieżowej. Straż pożarna informuje, że wielokrotnie ostrzegała, iż w budynku nie są przestrzegane normy bezpieczeństwa, m.in. z powodu stosów ubrań składowanych na klatkach schodowych.

Okolice Plasco Building zostały ewakuowane i zamknięte przez policję; zachodzi obawa eksplozji gazu z uszkodzonej instalacji. Funkcjonariusze musieli powstrzymywać ludzi, którzy chcieli wrócić do budynku po pozostawiony majątek. Otoczono kordonem pobliskie ambasady Turcji i Wielkiej Brytanii.

Galeria (7 zdjęć)
Iran: 30 strażaków zginęło w zawalonym wieżowcu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze