epa05645400 Israeli firefighter plane help extinguish a fire that erupted in a suburb of the coastal city of Haifa, north of Israel, 24 November 2016. The dry air and strong winds caused the fire transmission to deferent locations, Israeli police have opened an investigation into whether the fires that swept Israel is an active reaction, Israeli Police spokeswomen report. EPA/MORAN MAYAN / JINIPIX ISRAEL OUT Dostawca: PAP/EPA.

Izrael: pożar opanowany; ewakuowani wracają do domów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Izraelscy strażacy opanowali w piątek trwające cztery dni pożary w okolicach Hajfy na północy Izraela, dzięki czemu do domów zaczęła wracać część z 60 tys. ewakuowanych wcześniej mieszkańców. Jednak w innych częściach kraju służby nadal walczą z żywiołem.

Mimo opanowania pożaru pod Hajfą straż pożarna nadal zostaje w pogotowiu w obawie przed ponownym zaprószeniem ognia. W ciągu czterech dni kilkudziesięciu osobom zatrutym dymem udzielono pomocy. W pożarze uszkodzone zostały setki domów.

Wcześniej ewakuowano nie tylko mieszkańców kilku dzielnic, ale również uniwersytet, szkoły i więzienie. Wiele ulic zostało zamkniętych. Część osób została ze swoich domów wyprowadzona siłą. Zamknięto miejscowe lotnisko.

Pożary szaleją w innych częściach kraju oraz na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Minister ds. bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział w czwartek, że blisko połowa z nich wybuchła najpewniej na skutek podpaleń. Tego samego dnia do walki z żywiołem władze powołały rezerwistów.

Według danych policyjnych do tej pory zatrzymano 12 osób pod zarzutem podpalenia. Według niektórych polityków stoją za nimi arabscy zamachowcy.

Walkę z ogniem utrudnia susza i silny wschodni wiatr. Meteorolodzy przewidują, że wyjątkowo sucha i wietrzna pogoda utrzyma się przez kilka najbliższych dni.

Kilka krajów, w tym Chorwacja, Cypr, Grecja, Włochy, Rosja i Turcja, przysłało w sumie dziesięć samolotów do gaszenia pożarów. W piątek do Izraela ma przylecieć Boeing 747-400 Supertanker – największy na świecie samolot gaśniczy, który może przenosić 75 ton substancji do walki z ogniem. Walkę Izraela z pożarami wsparł również Egipt – dwoma helikopterami pożarniczymi, Jordania – wozami pożarniczymi, a także Palestyna – ośmioma wozami i grupą 40 strażaków.

W 2010 r. wielki pożar lasów i zarośli, szalejący przez kilka dni w podobnych warunkach atmosferycznych w północnym Izraelu, spowodował śmierć 42 ludzi. Był to najtragiczniejszy pożar w historii Izraela.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze