fot. EPA/Fabio Frustaci

Jak będzie przebiegało sobotnie przedsynodalne czuwanie modlitewne?

Wszyscy chętni mogą wziąć w przedsynodalnym czuwaniu modlitewnym o charakterze ekumenicznym, jakiemu dziś wieczorem przewodniczyć będzie na placu św. Piotra papież Franciszek. Wraz z nim modlitwę poprowadzi 12 zwierzchników kościelnych. Obecni będą „delegaci braterscy”, wysłani przez swe Kościoły na pierwszą sesję XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Już od 14.30 można będzie gromadzić się na placu św. Piotra, na którym rozbrzmiewać będą pieśni z całego świata w wykonaniu chórów z Ukrainy, Konga, Nigerii, Serbii i Ameryki Łacińskiej. O 16.00 na plac dotrze piesza pielgrzymka młodzieży, która pokona sześciokilometrową trasę z bazyliki św. Jana na Lateranie. Pół godziny później czterdzieścioro młodych ludzi z różnych kontynentów, Kościołów i mających różne sytuacje życiowe zgromadzi się przy stojącym środku placu obelisku, skąd procesjonalnie wyruszy z Biblią do polowego ołtarza, gdzie ustawiony będzie również krzyż z San Damiano i ikona Matki Bożej.

Cztery dziękczynienia

Od 17.00 można będzie wysłuchać czterech dziękczynień za dary, jakie otrzymujemy od Boga i odpowiedzialność, jaką to za sobą pociąga, przeplatane śpiewem i świadectwami.

Pierwsze dziękczynienie za dar jedności i procesu synodalnego, o którego doświadczeniu opowie troje młodych z różnych kontynentów i wyznań, zamknie modlitwa śpiewana przez chór ukraińskiej, greckokatolickiej parafii Mądrości Bożej w Rzymie. Dziękczynienie „za dar innych” wyrazi 15-osobowa grupa mimów, przedstawiając przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, a zakończy afrykańska pieśń w wykonaniu nigeryjskiego chóru w Rzymie.

>>> Abp Gądecki: w Kościele jest miejsce dla niewierzących i grzeszników [ROZMOWA]

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

W ramach dziękczynienia za dar pokoju dwóch uchodźców opowie o swej podróży w nadziei na lepsze życie, o odwadze tych, którzy opuszczają swój kraj pomimo ryzyka i o wdzięczności wobec tych, którzy ich przyjmują. Na koniec zabrzmi „Pieśń Stworzeń” autorstwa św. Franciszka z Asyżu.

Wreszcie dziękczynienie za dar stworzenia zostanie zobrazowane projekcją na telebimach i słuchaniem odgłosów natury: wiatru, morza, ptaków, zwierząt itd.), którym towarzyszyć będzie lektura fragmentów encykliki papieża Franciszka „Laudato si’”. Zaśpiewa też chór prawosławny.

Czuwanie

O 18.00 zacznie się właściwe czuwanie modlitewne. Rozpocznie papież Franciszek, po czym modlitwę „Adsumus”, przyzywającą Ducha Świętego, odmówi patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Po czytaniach biblijnych (fragment Listu do Efezjan 4,1-7 odczyta sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej pastorka Anne Burghardt, Psalm 104 i fragment Ewangelii wg św. Mateusza 5,1-12, który odczyta metropolita Paulus Benjamin z Asyryjskiego Kościoła Wschodu) zabrzmi pieśń z Taizé „Dona la pace, Signore” (Panie, daj pokój).

Po ośmiominutowej ciszy rozpoczną się wezwania modlitewne, czytane przez zwierzchników kościelnych uczestniczących w czuwaniu. Po każdym z nich modlitwę odmówi jeden z delegatów braterskich na obrady synodalne, któremu towarzyszyć będą dziewczyna i chłopak trzymający świece.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Po śpiewie pieśni Daniela „Bénissez le Seigneur” (Błogosławcie Pana), anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby wprowadzi w modlitwę „Ojcze nasz”, którą odmówią wszyscy zebrani. Po odśpiewaniu pieśni „Magnificat” głos zabierze papież Franciszek.

Dwunastu zwierzchników różnych Kościołów otrzyma torebki z ziarnami z rąk młodzieży na znak ziaren jedności i synodalności, które mają zasiać w domu, aby rosły, zgodnie ze słowami z Pierwszego Listu do Koryntian (3,6): „Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost”.

Po błogosławieństwie udzielonym wspólnie przez papieża i 12 zwierzchników kościelnych, zabrzmi pieśń „Adoramus te o Christe”, w czasie której zwrócą się oni w stronę krzyża. Finałowa pieśń „Tu Sei Sorgente Viva” (Ty jesteś żywym źródłem” będzie przyzywaniem Ducha Świętego na uczestników Synodu.

Z placu św. Piotra papież ze swymi ekumenicznymi gośćmi uda się na kolację do Auli Pawła VI.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze