Fot. pixabay

Jak napisać list do papieża? Czytelnik skorzystał z tej instrukcji. Dostał odpowiedź 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek już wiele razy zaskakiwał tym, że oddzwaniał do kogoś, kto szukał z nim kontaktu, odpowiadał na listy, czasami pomagał finansowo. Myślisz, że trudno jest się z nim skontaktować? To jest łatwiejsze, niż ci się wydaje. 

Papież Franciszek nie ma adresu mailowego i prawdopodobnie nie czyta twoich komentarzy na TwitterzePortal internetowy churchpop opublikował instrukcję jak napisać list do papieża Franciszka. Jeden z czytelników się do niej zastosował i otrzymał odpowiedź. 

Jak napisać list do papieża Franciszka? 

Można napisać na adres sekretariatu papieża Franciszka: 

Jego Świątobliwość, Papież Franciszek 
Casa Santa Marta 
00120 Città del Vaticano 

Zwróćcie uwagę, że nie piszemy w adresie ani Rzymu, ani Włoch, ponieważ Watykan jest miastem-państwem. 

Można też napisać bezpośrednio do Domu Świętej Marty, bo to właśnie tam mieszka papież Franciszek: 

Jego Świątobliwość, Papież Franciszek 
Casa Santa Martha 
00120 Città del Vaticano, Watykan 

>>>Papież zadzwonił do matki niepełnosprawnego mężczyzny

Ile to kosztuje? 

Koszt listu do Watykanu jest taki sam jak do każdego innego kraju w Europie. W przypadku zwykłego listu, do 50 gram jest to 16 zł. 

cennik poczta polska

Fot. cennik.poczta-polska.pl

Zasady pisania listu do papieża 

Chociaż papież Franciszek jest bardzo otwarty w kontaktach z ludźmi, to jednak nie można do niego napisać listu tak, jakbyśmy pisali go do koleżanki. 

Najważniejsze zasady to szacunek i zwięzłość. 

Autor listu musi okazać szacunek zarówno papieżowi, jak i samemu papiestwu ustanowionemu przez samego Chrystusa. Oznacza to, że list powinieneś rozpocząć od tytułu: 

„Jego Świętobliwość”. Jest to tytuł w Kościele zarezerwowany tylko dla papieża i do nikogo innego, do żadnego biskupa czy kardynała nie możemy się w ten sposób zwracać. 

Jak możesz się domyślić, papież dostaje mnóstwo korespondencji. I jeśli chcesz, żeby papież i jego współpracownicy rzeczywiście przeczytali to, co masz do powiedzenia, to musisz napisać o tym krótko i rzeczowo 

Podaj swój adres 

Niby to oczywiste, ale przypomnijmy. Jeśli chcesz dostać odpowiedź, to nie zapomnij podać swojego adresu i numeru telefonu. 

>>>Chciała dokonać aborcji. Zadzwonił do niej Franciszek

Przyszedł list z Watykanu 

Jeden z czytelników portalu churchpop skorzystał z tej instrukcji i miesiąc później pochwalił się redakcji, że papież odpowiedział na jego list. Czytelnik poprosił o zachowanie anonimowości, ale przesłał zdjęcie listu, który otrzymał z Watykanu. 

list z watykanu

Fot. churchpop

Podzielił się, że napisał list na jednej kartce, w którym prosił papieża, by przesłał kilka słów dla jego matki. Swój list zaadresował do Domy Świętej Marty. 

Do listu dołączony był także różaniec pobłogosławiony przez papieża Franciszka! 

 

Zobacz także
Wasze komentarze