fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga

Jaka pogoda w święta?

Wielkanoc zapowiada się cieplejsza niż początek Wielkiego Tygodnia. Będzie za to deszczowa, najwięcej opadów – w lany poniedziałek, a na pogórzu i w górach śnieg – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

We wtorek i środę wciąż chłodno, dopiero od czwartku zacznie napływać od zachodu cieplejsze powietrze. W piątek na termometrach zobaczymy już około 10 stopni. Nieco cieplej będzie w zachodniej i północnej części kraju, ok. 10–11 stopni, na południu około 6, natomiast na krańcach południowo-wschodnich, czyli na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zaledwie 2–3 stopnie.

Wielka Sobota i wielkanocna niedziela

Dopiero w sobotę i w niedzielę temperatura rzędu 10-11 stopni obejmie większą powierzchnię kraju. „Pewnie, że chciałoby się więcej, szczególnie po tym bardzo chłodnym początku tygodnia” – dodaje rzecznik Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Z kolei na zachodzie i północy zamiast wzrostu temperatur nastąpią niewielkie spadki. „Możemy tam liczyć na 6-7, maksymalnie 8 stopni. „Za to w centrum, na wschodzie i południu będzie mniejsze zachmurzenie, dlatego powietrze się trochę bardziej nagrzeje, ale bez rewelacji: 10-11 stopni” – ocenia meteorolog.

Wielkanocny poniedziałek

„W wielkanocny poniedziałek – choć nie jest to jednoznaczne, bo scenariusze są różne – albo utrzyma się pogoda z soboty i niedzieli, albo napłynie jeszcze cieplejsze powietrze. Wówczas na termometrach zobaczymy 14, a nawet 15 stopni” – podkreśla Walijewski.

Na lany poniedziałek prognozowane są w większości kraju opady deszczu. „Natomiast w górach i na obszarach podgórskich ma spaść śnieg. Jeżeli ktoś pojedzie do Zakopanego, w Tatry, albo w rejon Bieszczadów może liczyć na białe święta” – zaznacza rzecznik IMGW. „Reasumując – w święta cieplej, ale deszczowo, a na południu Polski nawet śnieżnie” – mówi Walijewski.

W górach – zima

Święta Wielkanocne w Tatrach zapowiadają się mroźnie i śnieżnie. Na Kasprowym Wierchu leży już 190 cm śniegu, którego w kolejnych dniach jeszcze przybędzie. Temperatura na szczytach wyniesie ok. 10 stopni mrozu; w Zakopanem od minus 3 do plus 2 st.C.

„Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z białymi świętami. Takie oczekiwania są zawsze, ale dotyczą raczej Świąt Bożego Narodzenia, a wygląda na to, że w tym roku będzie odwrotnie. Już od Wielkiego Piątku w obszarze Podhala i Tatr dominować będzie zachmurzenie duże i będą występowały opady śniegu, ewentualnie deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach będzie to sam śnieg” – mówi Jakub Gawron dyżurny synoptyk IMGW.

fot. PAP/Grzegorz Momot

Turyści wybierający się na Święta Wielkanocne pod Tatry, będą mieli okazję pojeździć na nartach. Czynne są wyciągi na Kasprowym Wierchu oraz w Białce Tatrzańskiej. Trzeba jednak pamiętać, że warunki do uprawiania turystyki pieszej w wyższych partiach Tatr są bardzo niekorzystne. Bieżące informacje w tej sprawie przekazuje Tatrzański Park Narodowy. Cały czas obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Wszystkie szlaki są pokryte warstwą śniegu, pod którym miejscami zalega warstwa lodu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze