fot. PAP/Vitaliy Hrabar

Istotną cechą Kościoła Chrystusowego jest miłosierdzie. 16 kwietnia Święto Miłosierdzia

Istotną cechą Kościoła Chrystusowego, w który wierzymy, jest miłosierdzie. Stawajmy się miłosiernymi na wzór Boga, który jest miłosierny – zaapelował przewodniczący komisji charytatywnej KEP bp Wiesław Szlachetka w słowie na niedzielę miłosierdzia.

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi niedzielę miłosierdzia, która w tym roku przypada 16 kwietnia. Inspiracją do jej ustanowienia były objawienia św. s. Faustyny. W tym roku obchodzona będzie pod hasłem „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni„. W Święto Miłosierdzia Bożego Caritas Polska obchodzi swoje święto patronalne.

Dobra materialne, ale i wzajemne relacje

Przewodniczący komisji charytatywnej KEP bp Wiesław Szlachetka podkreślił, że „doświadczenie miłości miłosiernej, która najpełniej ukazała się w Jezusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, zyskało wymiar wspólnototwórczy„. „To właśnie w tym duchu zaczął rozwijać się Kościół, czyli wspólnota uczniów Chrystusa” – wskazał hierarcha. Zastrzegł, że wzajemne relacje i sposób korzystania z dóbr materialnych pierwszych chrześcijan definiowało miłosierdzie.

>>> Jezus Miłosierny oczami artystów współczesnych. Wystawa, która budzi emocje

fot. Caritas Polska

„Tylko taka wspólnota, której obraz został nakreślony w Dziejach Apostolskich, jest zdolna zaspokoić potrzebę serca każdego człowieka. Tą potrzebą jest spotkanie z innymi, rozmowa, kształtowanie relacji oraz więzi przepełnionych bliskością i pokojem. Taka wspólnota jest oparciem i wielką pomocą w codzienności, gdyż doświadczając Bożego miłosierdzia, sama stara się czynić miłosierdzi” – napisał hierarcha.

Bp Szlachetka zwrócił uwagę, że miłosierdzie jest „istotną cechą Kościoła Chrystusowego, w który wierzymy”. To jak zaznaczył powinno inspirować nas, do stawania się miłosiernymi na wzór Boga, który jest miłosierny. Przyznał, że jest możliwe tylko wtedy, kiedy człowiek otwiera się Boga i Jego miłość. Przytoczył słowa papieża Benedykt XVI, że „kto chce ofiarować miłość, sam musi ją otrzymać w darze”.

fot. cathopic

Cytując słowa encykliki „Deus Caritas est” wyjaśnił, że „otwieramy się na Chrystusa, kiedy trwamy w nauce apostołów – czyli w nauce Ewangelii, gdy trwamy we wspólnocie – czyli gdy jesteśmy zjednoczeni w Kościele, gdy trwamy w łamaniu chleba – czyli gdy uczestniczymy w eucharystii i wreszcie, gdy trwamy w modlitwach – chodzi tu o modlitwę osobistą i wspólnotową”.

Świadkowie miłosierdzia

Za św. Janem Pawłem II, bp Szlachetka powtórzył, że „świat nieustannie potrzebuje świadków miłosierdzia, ludzi wrażliwych i serdecznych, którzy zmieniają swoje środowiska w miejsca, gdzie miłość miłosierna staje się rzeczywistością przywracającą nadzieję, gdzie nie zapomina się o tych najbardziej wykluczonych i potrzebujących pomocy”.

Przypominając, że Niedziela Miłosierdzia jest również świętem patronalnym Caritas, podziękował wszystkim wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych i Akademickich Kół Caritas oraz wszystkim ludziom dobrej woli.

s. Faustyna Kowalska, fot. wikimediacommons/Autorstwa http://www.marian.org/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1972286

Duchowny przypomniał również o pomocy niesionej przez Caritas w Polsce i za granicą, w tym cierpiącej z powodu wojny Ukrainie. „Cały czas działają domy samotnej matki, ośrodki interwencyjne dla kobiet w kryzysie, świetlice terapeutyczne i resocjalizacyjne, hospicja, okna życia, jadłodajnie, domy dziecka i wiele innych dzieł i akcji pomocowych” – napisał duchowny. Zaznaczył, że ostatni dzień Tygodnia Miłosierdzia, czyli sobota, 22 kwietnia, będzie świętowana przez Caritas pod hasłem „Dzień Dobra”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze