Jaki był Sobór Watykański II oczami Jana Pawła II? Dziś specjalny wykład w tej sprawie
Karol Wojtyła mówił o soborze jako o projekcie Boga, który przez sobór podkreśla to, co jest jego misją. A misją Kościoła jest wzmacnianie wartości człowieka przez spotkanie z Jezusem zmartwychwstałym – tak historię Soboru Watykańskiego II i udział w nim kardynała z Polski – kardynała Wojtyły – opisuje ks. Robert Skrzypczak (autor książki „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II”).
Dziś jest okazja, by Sobór Watykański II poznać jeszcze dokładniej! I przekonać się, jaki wpływ na późniejszego nauczanie Jana Pawła II miały jego przebieg i konkluzje. To za sprawą wykładu „Trajektorie Soboru Watykańskiego II w teologii św. Jana Pawła II„, który przygotował Instytut Kultury Św. Jana Pawła II. Instytut został powołany na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie – Alma Mater Jana Pawła II. Instytut prowadzi comiesięczne wykłady „JP2 Lectures”, dziś prelekcję przygotował prof. John Cavadini. – Lektura encyklik Jana Pawła II rozwijających twórczo idee Soboru Watykańskiego II jest cennym źródłem refleksji prowadzącej do rozjaśnienia wątpliwości narosłych wokół tego rozdziału historii Kościoła – mówi zespół Teologii Politycznej, współorganizator spotkania.
Prof. John Cavadini, prezentując w swym wykładzie wybrane fragmenty papieskich rozważań ukaże Janopawłową spuściznę jako zaproszenie do mądrego dialogu pozbawionego zabarwienia relatywistycznego. – Niewiele jest rzeczy, których obecnie potrzebujemy w sferze publicznej i we wspólnocie Kościoła bardziej, niż wrażliwego na drugiego człowieka i prawdę Ewangelii dialogu. Dlatego z radością zapraszamy na wystąpienie prof. Cavadiniego, który poprowadzi nas po aktualniejszych niż kiedykolwiek wcześniej kartach papieskiego nauczania – zapraszają inicjatorzy cyklu „JP2 Lectures”.
>>> Co wniósł Sobór Watykański II?
Gość dzisiejszego spotkania – prof. Cavadini – to profesor teologii na Uniwersytecie Notre Dame i dyrektor McGrath Institute for Church Life. Uzyskał doktorat z teologii w 1988 roku na Uniwersytecie Yale. W listopadzie 2009 został powołany przez papieża Benedykta XVI na pięcioletnią kadencję w Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Cavadini jest badaczem teologii patrystycznej i wczesnego średniowiecza. Zajmuje się również teologią św. Augustyna oraz historią egzegezy biblijnej i patrystycznej.
Spotkanie rozpoczyna się dziś o godz. 15:00. Śledzić je można na YouTubie. Na stronie Teologii Politycznej można znaleźć wszystkie dotychczasowe wykłady; zarówno nagrania oraz omówienia spotkań w tłumaczeniu na język polski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |