Fot. cathopic.com

Jakie są rodzaje chrześcijańskich krzyży?

Najbardziej znana nam forma Chrystusowego krzyża to krzyż łaciński o pionowej belce dłuższej od poziomej. Drugą formę stanowi krzyż grecki o belkach takiej samej długości. Ale czy swastyka albo krzyż w kształcie znaku anh jest także krzyżem chrześcijańskim? 

Staurologia, czyli nauka o krzyżu, ukazuje różnorodne jego typy, wraz z ich symboliczną wymową. Krzyż łaciński (łac. crux immissai grecki (crux quadratasymbolizują samego Odkupiciela. Krzyż świętego Andrzeja (crux decussata) i krzyż świętego Piotra to narzędzia ich męczeńskiej śmierci. Nie czując się godnym umierania tak jak jego Pan, apostoł Piotr został ukrzyżowany głową w dół, natomiast apostoła Andrzeja rozpięto na krzyżu w formie litery X, stanowiącej również pierwszą literę (grecką) imienia: Chrystus. Z rodziną franciszkańską związany jest krzyż świętego Antoniego Pustelnika. Mający kształt (greckiej) litery T („Tau”), symbolizuje pieczęć wybranych. Chrześcijańscy mnisi posiadali laski w formie takiego krzyża, dlatego wspominając świętego Antoniego Pustelnika, nadali temu krzyżowi jego miano. Ponadto najczęściej właśnie na śmierć na takim krzyżu Rzymianie skazywali chrześcijan. 

Formy krzyża 

Z innych form krzyża na przykład krzyż widlasty, z ramionami, jak sama nazwa wskazuje, w kształcie wideł, symbolizuje tchnienie w wodę chrzcielną. Krzyż laskowany, z czterema ramionami oznaczającymi cztery strony świata, podkreśla uniwersalizm, czyli powszechność Chrystusowego zbawieniaKrzyż laskowany jerozolimski, który zdobił płaszcze bożogrobców (Rycerzy Grobu Świętego)odsyła do Chrystusowej męki, ponieważ ewokuje pięć ran Zbawiciela, w tym ranę Jego serca. Osiem rozwidleń krzyża maltańskiego z płaszczy joannitów symbolizuje między innymi osiem błogosławieństw.

Krzyż jagielloński 

Istnieje również krzyż jagielloński, zwany inaczej litewskim, który tworzą dwa połączone ze sobą krzyże greckie. Kolejne krzyże to: krzyż arcybiskupi i krzyż papieski. W przeciwieństwie do papieskiego, wyposażonego w trzy belki poziome, przecinające belkę pionową, krzyż arcybiskupiokreślany także jako patriarchalny lub lotaryński, posiada dwie belki poziome, a wyobraża relikwiarz Krzyża Świętego.

Krzyż celtycki. Fot. pixabay.com

Krzyż celtycki 

Krzyż kotwicowy przyzywa nadzieję, charakteryzując się ramionami zwieńczonymi motywem kotwicy, krzyż trójlistny ma ramiona zakończone trójliściemkwiatowy – kielichem kwiatu, a podwójny stanowi połączenie krzyża greckiego z krzyżem świętego Andrzeja. Wspomnę też o krzyżu celtyckim, spotykanym na przykład w Irlandii, ozdobionym reliefem i wpisanym w koło, tudzież o krzyżu egipskim w formie staroegipskiego znaku anh, zdobiącym groby koptów, czyli miejsca pochówku egipskich chrześcijan. Krzyż prawosławny różni się natomiast od pozostałych ukośną, dolną belką, symbolizując Jezusa Chrystusa oraz Dobrego i Złego Łotra.

Krzyż monogramowy 

Jednym z najstarszych krzyży chrześcijańskich jest znak Chi−Rho (krzyż monogramowy), który zdobił labara, czyli sztandary wojskowe armii cesarza Konstantyna Wielkiego. Imperator miał ujrzeć ten krzyż we śnie przed zwycięską walką, jaką stoczył z Maksencjuszem przy Moście Mulwijskim. Także jednym z najstarszych krzyży chrześcijańskich, który zdobił na przykład wczesnochrześcijańskie sarkofagi, jest swastyka (crux gammata), utworzona przez dwie skrzyżowane ze sobą greckie litery gammaW średniowieczu, w sakralnej ornamentyce romańskiej, swastyka uchodziła za znak szczególnie chroniący przed złem.

Rozmaite były i są formy krzyża, niektóre wzbogacone o symbolikęWarto w tym miejscu dopowiedzieć, że równie interesujący pod względem symbolicznym jest budulec narzędzia Chrystusowej męki. Dwunastowieczne legendy o genezie Chrystusowego Drzewa Życia, w które obfitowała ówczesna Europa, materiałem, z którego wykonano pionową belkę krzyża (truncus) uczyniły cyprys − symbol życia wiecznego. Zgodnie z tymi opowieściami tabliczkę z napisem INRI (titulus) miano sporządzić z drewna oliwnego, symbolizującego między innymi pojednanie, zgodę, pokój i miłość, belkę poziomą z palmy ewokującej nieśmiertelność i chwałę, a podporę pod stopy (suppadaneumz cedru interpretowanego jako symbol Zbawiciela. Krzyż miał wykonać sam Bóg. Peregryn z Opola w swoim Kazaniu na Podwyższenie Krzyża Świętego stwierdził, że to Bóg jako Rzemieślnik wybrał i przygotował drzewo na krzyż, na którym dokonał odkupienia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze