Japonia: metropolita Serafin nowym zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego
Nowym prawosławnym arcybiskupem tokijskim i metropolitą całej Japonii został dotychczasowy arcybiskup Sendai i od ponad półtora miesiąca tymczasowy zwierzchnik Japońskiego Autonomicznego Kościoła Prawosławnego Serafin (Tsujiye). Decyzję w tej sprawie podjął 28 września na swym nadzwyczajnym posiedzeniu Sobór tego Kościoła, a zatwierdził ją w tym samym dniu patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Zgodnie z tomosem (dekretem) Patriarchatu Moskiewskiego z 1970 o udzieleniu autonomii Kościołowi prawosławnemu w Japonii jego zwierzchnika wybierają miejscowi biskupi i księża, ale musi ją zatwierdzić patriarcha moskiewski.
Nowy metropolita urodził się 23 marca 1951 w mieście Akita w północno-wschodniej części wyspy Honsiu w rodzinie niechrześcijańskiej jako Noboru Tsujie. W 1987 został ochrzczony w Kościele prawosławnym, przyjmując imię Andrzej. Wkrótce potem wstąpił do akademii duchownej w Tokio, którą ukończył w 1990. Wcześniej – 5 listopada 1989 otrzymał święcenia diakonatu, a 18 sierpnia 1991 – prezbiteratu. Pracował następnie w kancelarii metropolii tokijskiej i był inspektorem stołecznego seminarium duchownego. Od sierpnia 1993 posługiwał w tokijskim soborze katedralnym Zmartwychwstania Pańskiego.
20 sierpnia 1999 rozpoczął życie mnisze w Ławrze Trójcy Świętej i św. Sergiusza w Siergijew Posadzie w Rosji. Przy postrzyżynach przyjął imię Serafin. Na mocy decyzji Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) z 28 grudnia tegoż roku został wybrany na biskupa eparchii (diecezji) Sendai na północy Honsiu. Sakry (chirotonii)) udzielił mu 15 stycznia 2000 w monasterze św. Daniela w Moskwie ówczesny zwierzchnik RKP patriarcha Aleksy II. Od 8 lipca 2012 Synod Kościoła japońskiego nadal mu godność arcybiskupa.
Jego eparchia bardzo ucierpiała w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi 11 marca 2011, a zwłaszcza wskutek tragicznego tsunami, które później nastąpiło. Cerkiew Zwiastowania NMP w Yamada-cho była jednym z najbardziej zniszczonych przez wstrząsy i ogień obiektów kościelnych w tamtym czasie, choć liczba ofiar była stosunkowo niewielka i wyniosła 8 osób.
11 sierpnia br., po śmierci dotychczasowego metropolity tokijskiego i całej Japonii Daniela, abp Serafin został jego tymczasowym następcą jako tzw. strażnik Tronu Metropolitalnego.
Prawosławie pojawiło się w Japonii w drugiej połowie XIX, a pierwsza drewniana cerkiewka w tym kraju stanęła na terenie konsulatu rosyjskiego w mieście Hakodate. Największe jednak zasługi w tej dziedzinie ma rosyjski misjonarz ks. Mikołaj (Kasatkin; 1836-1912), który przybył tam w 1861. Opanował on na tyle język japoński, że w 1864 zdołał ochrzcić kilkoro miejscowych mieszkańców. W 1872 przeniósł się do Tokio i tam pozostał już do końca życia. W 1880 został wyświęcony na pierwszego biskupa prawosławnego w Japonii. Przygotował przekład Nowego Testamentu i ksiąg liturgicznych na japoński.
Po rewolucji bolszewickiej w Rosji w 1917 prawosławni Japończycy podlegali Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu za Granicą, ale w 1970 Patriarchat Moskiewski ponownie przejął ich pod swoją jurysdykcję, udzielając jednocześnie Kościołowi japońskiemu autonomii, czyli szerokiej niezależności, jedynie jego zwierzchnika, wybranego na miejscu, zatwierdza patriarcha moskiewski. Obecnie ocenia się, że w Japonii żyje ok. 30 tys. (niektórzy mówią tylko o 10 tys.) prawosławnych, tamtejszy Kościół dzieli się na 3 eparchie (diecezje), ale ma tylko jednego biskupa, który obecnie stanął na jego czele, dzieli się na 64 parafie z 25 duchownymi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |