Japonia: silne trzęsienie ziemi ale brak ofiar i zniszczeń
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 nawiedziło we wtorek ok. godz. 6 rano czasu lokalnego północno-wschodnią Japonię, w rejonie refektury Fukushima. Wstrząsy wywołały fale tsunami. Nie zanotowano jednak ofiar, ani większych zniszczeń.
Jak poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna, epicentrum wstrząsów znajdowało się u wybrzeży prefektury Fukushima, na największej japońskiej wyspie Honsiu, na głębokości ok. 10 km. Jest to ten sam rejon, w którym wystąpiło katastrofalne trzęsienie ziemi w 2011 r. Zginęło wówczas 18 tys. osób.
Wstrząsy, które według Służby Geologicznej USA (USGS) miały magnitudę 6,9 st., były odczuwalne w Tokio odległym o 240 km od epicentrum. Nie ma jednak doniesień o ofiarach lub osobach poszkodowanych ani o większych zniszczeniach.
Jak poinformował koncern energetyczny Tokyo Electric Power Co. (Tepco), wstrząsy nie spowodowały większych uszkodzeń w należących do niego elektrowniach atomowych, które znajdują się w tym rejonie. Jednak w elektrowni Fukushima Daiichi czasowo wstrzymano chłodzenie basenu z zużytym paliwem jądrowym. Wstrzymane zostały też częściowo kursy superszybkich pociągów linii kolejowych Shinkansen.
Zważywszy na to, że do wtorkowego trzęsienia ziemi doszło w tym samym regionie co w 2011 roku, może być ono pewnego rodzaju wstrząsem wtórnym po tamtej katastrofie. „Mechanizmy powstania obu wstrząsów były różne, ale ostatnie trzęsienie mogłoby być nazwane w szerszym znaczeniu wstrząsem wtórnym” – powiedział ekspert z instytutu badań nad trzęsieniami ziemi z Uniwersytetu w Tokio Kenji Satake. Na przykład w 2011 r. uszkodzona przez wstrząsy elektrownia Fukushima Daiichi uległa awarii i spowodowała największe w historii Japonii skażenie radioaktywne.
U wybrzeży prefektury Fukushima zaobserwowano fale tsunami o wysokości od 60 do 90 cm. Wcześniej ostrzegano, że fale mogą osiągnąć trzy metry wysokości. Japońska Agencja Meteorologiczna wezwała mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ewakuacji w głąb lądu. Najwyższe zaobserwowane we wtorek fale tsunami miały 1,4 m wysokości; wcześniej ostrzegano, że mogą dochodzić do trzech metrów. Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzegła, że w ciągu najbliższych dni mogą nastąpić kolejne wstrząsy. Wezwała mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ewakuacji w głąb lądu i zaapelowała o ostrożność. Niedługo później odwołano jednak to ostrzeżenie.
Trzęsienia ziemi często nawiedzają Japonię, która jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów na świecie. Występuje tam ok. 20 proc. wszystkich trzęsień ziemi o natężeniu 6 st., lub większym.
Galeria (6 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |