fot. PAP/Łukasz Gągulski

Japońska para książęca w Krakowie

Japońska para książęca – następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko – odwiedziła w sobotę Kraków. Goście zwiedzali Muzeum UJ w Collegium Maius i wzięli udział w uroczystym śniadaniu wydanym na ich cześć w Sukiennicach.

Śniadanie poprzedził spacer po Rynku Głównym. W Sukiennicach gości powitał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Wznoszę toast za nasze spotkanie i trwałą przyjaźń. Niech nasze miasto, ze wszystkimi swoimi skarbami dziedzictwa i kultury, na zawsze pozostanie w pamięci Waszych Cesarskich Wysokości” – powiedział prezydent Majchrowski.

W śniadaniu uczestniczyli też szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Książę Akishino mówił, że niezwykle cieszy się, że przy tak ważnej okazji, jaką jest 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską, mógł razem z księżną po raz pierwszy przyjechać do Polski i do jej historycznej stolicy – Krakowa. „Z niecierpliwością czekałem na wizytę w tym pięknym, średniowiecznym mieście, które w 2002 r. odwiedził także cesarz z cesarzową” – powiedział książę Akishino. „Kraków, który podobnie jak dawna stolica Japonii – Kioto ma bardzo bogatą historię, cieszy się dużą popularnością wśród Japończyków” – dodał.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

„Przez minione sto lat Japonię i Polskę wielokrotnie jednoczyły różne osobowości. Dzięki kulturze i sztuce szczególne silne więzy łączą nas zaś z Krakowem. Feliks Jasieński kochał i kolekcjonował japońskie dzieła sztuki, w tym drzeworyty Hokusaia. Reżyser Andrzej Wajda, zafascynowany jego kolekcją, powołał do życia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które dziś pełni rolę centrum wymiany kulturalnej pomiędzy Japonią i Polską” – podkreślił książę.

Wyraził nadzieję, że choć przybywa zaledwie z jednodniową wizytą w tym mieście będzie mógł choć trochę poznać historię i kulturę Krakowa – miasta, w którym uczył się Mikołaj Kopernik, poetka Wisława Szymborska spędziła wiele lat, a papież Jan Paweł II służył jako biskup.

Książę Akishino podziękował prezydentowi Majchrowskiemu za gościnność, wzniósł toast za dalszy rozwój przyjaznych relacji pomiędzy Japonią i Polską oraz za zdrowie i pomyślność zebranych.

W menu śniadania znalazły się: kołduny faszerowane jarmużem w musie dyniowym, polędwiczka cielęca w sosie miodowo-piernikowym z mini pierożkiem faszerowanym suską sechlonską i orzechami, podana na musie z pasternaku oraz sernik krakowskim z paloną bezą. Podano także różowe wino z jednej z podkrakowskich winnic.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Para książęca otrzymała od prezydenta Krakowa upominki – symbole miasta: szopkę krakowską oraz porcelanową figurkę Lajkonika.

Po południu książę Akishino i księżna Kiko odwiedzą Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a w niedzielę będą w Łowiczu, gdzie zapoznają się m.in. z techniką robienia wycinanek. Ceremonia oficjalnego pożegnania japońskiej pary książęcej odbędzie się w poniedziałek po południu w Belwederze. We wtorek para książęca uda się do stolicy Finlandii, Helsinek.

Wizyta w Polsce jest związana z jubileuszem 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami.

Książę Akishino jest młodszym bratem cesarza Naruhito, który 1 maja br. został 126. cesarzem Japonii. Akishino jest od tego momentu pierwszą osobą w kolejce do tronu, zaś jego syn – książę Hisahito – drugą. Książę Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa.

Galeria (5 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze