Fot. X/@JasnaGoraNews

Jasna Góra: 100 lat za nami, wieki przed nami. 3. Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych

„100 lat za nami, wieki przed nami” na Jasną Górę przybyła 3.Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych. Członkowie dziękowali za 100 lat istnienia Polskiego Związku Łowieckiego i prosili, aby ludzie zaczęli doceniać ich wkład w troskę o przyrodę.

Organizacja liczy ponad 120 tys. członków w tym prawie 5 tys. kobiet. – Łowiectwo jest związane z naszą kulturą chrześcijańską. Przychodzimy tutaj, żeby podziękować za otrzymane łaski. Myśliwy to nie tylko ten kto poluje, ale też ten kto troszczy się o naturę i chcemy to pokazać, że łączymy świat dzikiej przyrody z nowoczesnym światem – powiedział Paweł Lisiak, przewodniczący Zarządu Głównego PZŁ, Łowczy Krajowy.

>>> Jasna Góra: nowa brylantowa suknia Matki Bożej [WIDEO]

Jak jest rola myśliwych?

Łowczy Krajowy zauważył, że rolą myśliwych jest przede wszystkim ochrona bioróżnorodności, bo jak tłumaczył świat zmieniany przez człowieka nie daje szansy wielu gatunkom, które bez pomocy myśliwych przestały by istnieć.

– Do naszych zadań należy troska o właściwą gospodarkę łowiecką dzikich zwierząt leśnych i utrzymanie ich populacji we właściwych ilościach. Chronimy nie tylko zagrożone gatunki, ale też np. pola rolników i miasta, przed napływem dzikiej zwierzyny, a przede wszystkim walczymy z afrykańskim pomorem świń, czyli chorobą zakaźną i zaraźliwą, która dotyka świni i dzików i to jest nasz sukces, bo został on znacznie zredukowany – tłumaczył.

Dodał, że ważnym dla nich zadaniem jest też edukacja, żeby ludzie zrozumieli czym jest łowiectwo i jak wyglądałby świat bez niego.

– Myśliwi podczas sezonu jesienno-zimowego troszczą się też o zwierzynę leśną i do tego zachęcają innych. Umieszczają w lesie tzw. lizawki, czyli drewniane słupki z kostką soli, która w tym okresie często jest dla zwierząt jedynym źródłem niezbędnych składników mineralnych – zaznaczył ks. Sylwester Dziedzic, kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego.

Dorota Cydzidło z Koła Łowieckiego ”Kuropatwa” w Żołyni podkreśliła, że jest dumna z tego, że jest myśliwym. Dla niej to nie tylko praca, ale też pasja, która w jej rodzinie jest od pokoleń.

– To moja tradycja rodzinna, ponieważ mój wujek był myśliwym, mój tata, brat i mąż są myśliwymi i to jest u nas rodzinne. Mamy więcej przeciwników, niż zwolenników i chcielibyśmy, żeby ludzie zauważyli, że myśliwi dbają o przyrodę, lasy i zwierzęta, dlatego nasza rola jest ważna – zauważyła.

Ogólnopolską pielgrzymkę rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, myśliwych i ich rodzin, z placu Biegańskiego na Jasną Górę. Tu o godz. 11.00 odprawiona została msza św. pod przewodnictwem kapelana krajowego Polskiego Związku Łowieckiego ks. Sylwestra Dziedzica.

Do Polskiego Związku Łowieckiego należy ok. 120 tys. osób. To ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie. Jego geneza sięga XIX wieku i działalności pierwszych na ziemiach polskich towarzystw łowieckich. Organizacja zajmuje się prowadzeniem gospodarki łowieckiej, jej monitoringiem, wspieraniem i prowadzeniem badań z zakresu łowiectwa, a także krzewieniem kultury wśród myśliwych i społeczeństwa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze