Jasna Góra: grekokatolicy przygotowują się do Wielkanocy
Na Jasnej Górze grekokatolicy przygotowują się do Wielkanocy. Najważniejsze święta znów są w cieniu wojny, sanktuarium wciąż jest dla nich też domem modlitwy, zwłaszcza dla uchodźców z Ukrainy – zaznaczają służby prasowe Jasnej Góry.
W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 16 kwietnia, czyli tydzień po katolikach. Różnica w dacie świąt wielkanocnych w obu obrządkach wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania. Dlatego często prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich Wielkanoc świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa. Na Jasnej Górze wielkosobotnie nabożeństwo z adoracją płaszczenicy, symbolizującej grób Jezusa, odprawione zostało w użyczonej przez paulinów Kaplicy św. Jana Pawła II. Główne uroczystości Zmartwychwstania i święcenie pokarmów odbędą się w niedzielę rano w Wieczerniku.
>>> Co grekokatolicy włożą dziś do koszyczka?
Jasna Góra miejscem modlitwy dla uchodźców
Maria, lekarka z Ukrainy, w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry wyrażała wdzięczność, że ma szansę wspólnie się pomodlić. Jak wskazała, pomimo trwającej wojny, należy z wiarą przeżywać święta Wielkiej Nocy, bo to daje siłę i nadzieję. Zaznaczyła, że łączy się duchowo ze swoimi braćmi w Ukrainie i pamięta o nich w codziennej modlitwie. Kontynuując rodzinne tradycje w niedzielę planuje w koszyczku przynieść do poświęcenia jajka, paskę, czyli ukraiński odpowiednik polskiej babki, kiełbasę, szynkę, korzeń chrzanu, a także masło i twaróg. Natalia z obwodu iwanofrankowskiego podkreśla, że to są wyjątkowe święta, ale kładzie się na nich cieniem trwająca wojna.
„Cieszymy się, że możemy modlić się, że możemy tu być w Polsce, ale tęsknimy za Ukrainą” – powiedziała kobieta, cytowana przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Od początku napaści Rosji na Ukrainę Jasna Góra jest miejscem modlitwy głównie dla uchodźców. Przybywają tu nie tylko ci, którzy schronienie znaleźli w Częstochowie, ale również w innych częściach Polski. Liturgia Paschalna (Woskresna Utrenia) celebrowana będzie w niedzielę o godz. 9 w Wieczerniku. Wtedy też poświęcone zostaną pokarmy na wielkanocny stół. Na Jasnej Górze już od ponad roku z myślą o potrzebach duchowych wojennych uchodźców co niedzielę sprawowana jest liturgia w rycie greckokatolickim, w ich ojczystym języku. Celebruje ją duszpasterz greckokatolickiej wspólnoty w Częstochowie. Od dawna na Jasnej Górze odbywa się także spowiedź w języku ukraińskim. W każdą niedzielę celebrowana jest także w języku ukraińskim msza św. katolicka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |