fot. PAP /

Jasna Góra: od 61 lat trwa tutaj codzienna modlitwa za papieża

Już 61 lat na Jasnej Górze trwa nieprzerwana, codzienna modlitwa w intencji sprawującego swój urząd apostolski papieża. To swoisty fenomen, bo nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, w którym codziennie odprawiana jest specjalna msza św. za następcę Piotra.

W stałą duchową więź z Watykanem sanktuarium jasnogórskie zostało wprowadzone 6 listopada 1958 r. na prośbę św. Jana XXIII, który miał szczególne związki z Jasną Górą.

Msza św. za papieża odprawiana jest przed cudownym obrazem codziennie o godz. 18.30. O. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry przypomina, że ta Eucharystia jest wyrazem pamięci nie tylko o „głowie Kościoła”, ale i o wszystkich jego intencjach.

– Każdego dnia wiernie stajemy do ołtarza, aby wspierać papieża w jego trudnej posłudze i misji – podkreśla paulin.

Łączność Jasnej Góry z Watykanem to nie tylko codzienna msza św. Kopię jasnogórskiej ikony zabrał do Rzymu papież Pius XI. Z kolei Pius XII zgodził się w 1953 roku na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra. Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej obecny jest w Pałacu Apostolskim, w Castel Gandolfo.

W 1979 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.

fot. wikipedia

Wszyscy współcześni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek nawiedzili Jasną Górę. Dziękowali za modlitwę w ich intencjach i prosili o jej kontynuowanie.

Papież z Polski przed cudownym obrazem modlił się podczas każdej z sześciu pielgrzymek. Benedykt XVI przybył do Częstochowy w 2006 r. a Franciszek w 2016 r.

Kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej paulini ofiarowali także papieżowi Franciszkowi. Przełożony generalny o. Arnold Chrapkowski podkreślał, że „to wyraz duchowej łączności i zapewnienia, że na Jasnej Górze trwamy na modlitwie w intencjach ojca świętego”.

Papież Franciszek w 2017 r. pobłogosławił korony na obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, które są repliką tych ofiarowanych ponad 300 lat temu przez Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiej Ikony.

Fot. flickr/EpiskopatNews

W 1904 r. Pius X ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej, a gdy w 1909 r. skradziono korony z częstochowskiego obrazu, papież ofiarował diademy dla cudownego wizerunku, które wykonał watykański złotnik.

Papież Paweł VI, jeszcze kiedy pracował w nuncjaturze w Warszawie, pielgrzymował na Jasną Górę w 1923 roku. Już jako następca św. Piotra chciał przyjechać do Polski w 1966 roku na obchody Milenium Chrztu Polski, ale władze komunistyczne na to nie pozwoliły.

Jan XXIII miał szczególne związki z Jasną Górą. Zanim został wybrany na stolicę św. Piotra, kilka razy odwiedził Polskę. Szczególnie wspominał swoje pielgrzymowanie na Jasną Górę z 17 sierpnia 1929 r. W jasnogórskiej księdze pamiątkowej napisał wtedy: „Niech będzie pokój w mocy Twojej, Królowo Polski, i obfitość w wieżycach Twoich”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze